Dünya’da yeni bir dolandırıcılık daha türedi. Sosyal medya Facebook üzerinden tanımadığı kişiler arkadaşlık isteği gönderen “​ChriistinaAguilerra Giftfans“ sosyal medya üzerinden çeşitli hediyeler kazandınız diye müşterilerin kredi kartlarını link atıp bu linki onaylamasını istiyor.

ÖZEL HABER: METİN DURMAZ

Sosyal medya üzerinden yapılan bu dolandırılıcılık yönteminde ilginç bir metin kullanılıyor.

„İŞTE DOLANDIRICININ İNGİLİZCE İSTEKLERİ“


​Evet, yaptığım facebook piyangosunda kazanan olarak seçildin… Tebrikler. Ödülü almak için lütfen kaydolun, kaydolduktan sonra ödülü alacaksınız, kaydolmayı bitirdiğinde bana haber ver“ diyerek başka birlink daha atıyor.

„VERİLEN İKİNCİ LİNKTE NELER VAR?“

Kredi kartının numarası, kartın son kullanma tarihi ve kredi kartının en arkasında bulunan üç hanelik rakamlar isteniyor!

Adını yukarıda veriğimiz kullanıcı sosyal medya Facebook üzerinden çoğu kişiyi dolandırğı tespit edildi.

Tahmin ettiğiniz gibi Facebook kullanıcısının sahte hesap olduğu anlaşıldı. Yapılan incelemelerin ardından Facebook kullanıcısının doğum yeri ve Facebook’ta hiç bir künyesi olmadığı anlaşıldı. İkinci bir link’e tıkladığınızda link’i başka yerlere yönlendirdiği görüldü.

AMAN DİKKAT!

olun bu resimdeki bayanla kesinlikle sosyal medya üzerinden arkadaşlık kurmayın.

„İŞTE İNGİLİZCE MESAJ

„Hello…Congratulations … you won $ 5,000 … Because you already like or share my post .. check my profile .. check out my latest post. register yourself to send your gift.“


„MESAJIN TÜRKÇESİ“

Merhaba … Tebrikler … 5,000 $ kazandınız … Zaten gönderimi beğendiğiniz veya paylaştığınız için .. profilimi kontrol edin .. son yazıma bakın. hediyeni göndermek için kendini kaydettir.