Federal Almanya’da koalisyon hükümetinin büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti, hakkında kapatma davası bulunan HDP ile dayanışma içinde olduklarının altını çizdi.

Almanya’da Federal Meclise iktidarın büyük ortağı olarak giren Sosyal Demokrat Parti (SPD), Türkiye’de hakkında kapatma davası süren Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile bir dayanışma mesajı yayınladı.

Kardeş parti vurgusu dikkat çekti

Başbakan Olaf Scholz’un paşında olduğu SPD’nin Twitter hesabından yayınlanan mesajda „Kardeş partimiz HDP’yi yasaklamak için açılan siyasi gerekçeli davaya son verilmesini talep ediyoruz. Kendi geçmişimizden biliyoruz ki kurumlarımızı yasaklayabilirsiniz ama eşitlik, adalet ve özgürlük düşüncelerimizi asla susturamazsınız“ denildi.

SPD yöneticileri Türkiye’ye gidecek

Açıklamada SPD Genel Başkanı Lars Klingbeil ve Genel Başkan Yardımcısı Serpil Midyatlı’nın gelecek hafta Türkiye’ye gidecekleri ve burada HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüşecekleri belirtildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Haziran 2021 yılında HDP hakkında temelli kapatılması talebiyle iddianame hazırlamıştı. 843 sayfalık iddianamede, partinin temelli kapatılması ve hazine yardımlarından tamamen yoksun bırakılması istenmişti. Selahattin Demirtaş’ın arasında bulunduğu 451 partili hakkında ise siyasi yasak talep ediliyor. Dava Anayasa Mahkemesi’nde bugüne kadar dosya üzerinden görüşüldü.

Anayasa Mahkemesi, geçen hafta aldığı kararla daha önce 14 Mart olarak açıklanan sözlü savunma tarihini HDP’nin talebi üzerine ek süre verilerek 11 Nisan’a erteledi. Savunmanın ardından davaya ilişkin bilgi ve belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Raporun Yüksek Mahkeme üyelerine dağıtılması sonrası mahkeme başkanı toplantı için gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.

Birleşik Krallık Parlamentosu’ndaki 14 milletvekili, HDP’nin kapatılmasına karşı önerge verdi.

Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) dönük kapatma davasına karşı HDP’ye yönelik uluslararası destek ve dayanışma artıyor. Kapatma davasına ilişkin uluslararası topluma dayanışma çağrısında bulunan HDP Avrupa Temsilciği’nin çağrısının ardından birçok parti, örgüt, siyasetçi ve milletvekilli HDP’yle dayanışma açıklamasında bulundu. Bu kapsamda 20 ülkeden çeşitli siyasi parti, 6 uluslararası çatı partisi, Avrupa Parlamentosu’ndan sosyal demokratlar, sol gruplar ve parlamenterler, Avrupa Konseyi Sol Grubu ve çeşitli ülkelerden siyasi partiler ile yüzlerce parlamenter açıklama yaptı.

HDP’ye destek çağrıları

Danimarka’dan Enhedslisten; Fransa’dan La France Insoumise (LFI) ve NUPES, Fransa Komünist Partisi; Almanya’dan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Sol Parti (DIE LINKE), Güney Schleswig Seçmen Birliği; Yunanistan’dan SYRIZA; İsviçre’den BastA! (Basels starke Alternative), Feministischer Streik Basel, Sosyal Demokrat Parti; Kıbrıs’tan Yeni Kıbrıs Partisi; İrlanda’dan Sinn Fein; İsveç’ten Sol Parti; İtalya’dan Yeşil Sol İttifak; ABD’den Amerika Demokratik Sosyalistleri; Hollanda’dan Sosyalist Parti, İşçi Partisi; Norveç’ten Kürdistan Komitesi Dayanışması, Yeşiller Partisi, Kızıl Parti; Portekiz’den Sol Blok (Bloco de Esquerda); İspanya’dan PODEMOS, Andalucía Por Sí Mes Per Menorca, Eusko Alkartasuna, Cumhuriyetçi Sol Katalonya, Unitat Catalana ayrı ayrı yaptıkları açıklamada HDP ile dayanışmalarını ifade ederken, hükümetin özellikle seçimler öncesi muhaliflere karşı artan siyasi baskılarının ve kriminalize etme çabalarının muhalefetin sindirilmesi amacıyla yapıldığına dikkat çekti. Açıklamalarda, „Böylece Türkiye’de gerçekten özgür ve demokratik seçimlerin yapılmasına olanak sağlanabilir“ denildi. Ayrıca Erdoğan yönetiminin kapatma davasındaki ısrarının HDP’nin AKP’nin olmayacağı bir hükümetin oluşumunu kolaylaştıran önemli bir aktör olması nedeniyle AKP’nin Mayıs seçimlerine dair korkusunu gösterdiğine dikkat çekildi.

İspanya Temsilciler Kongresi’nden farklı siyasi parti üyesi 55 milletvekili ise yaptıkları ortak açıklamada HDP’ye, muhalefete, aktivistlere ve insan hakları örgütlerine yönelik siyasi ve hukuki zulmün son bulmasını istedi ve gerçekten demokratik bir seçim sürecinin sağlanması için Avrupa düzeyinde mevcut siyasi, yasal ve diplomatik araçların kullanılması gerektiğini söyledi.

İngiltere Parlementosuna önerge

Birleşik Krallık (İngiltere) Parlamentosu’ndaki 14 milletvekili, HDP’nin kapatılmasına karşı önerge verdi. Önergede; davanın HDP’nin kapatılmasıyla sonuçlanabileceğine dikkat çekildi ve bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olacağı ifade edildi. Birleşik Krallık hükümetini kapatma davasını kınamaya ve Türkiye’de insan haklarını ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye çağıran önergede, Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve çoğulculuğu savunan HDP ve tüm destekçilerinin yanında oldukları vurgulandı.

Erdoğan’a saldırıları sonlandır çağrısı

İlerici İttifak (Progressive Alliance) bünyesinde 23 ülkeden 50’den fazla siyasi lider, Erdoğan’a HDP’ye yönelik hukuki saldırıları sonlandırma çağrısında bulundu. Bu kapsamda Noam Chomsky (Profesör, ABD), Jeremy Corbyn (Milletvekili, Birleşik Krallık), Janine Wissler (Bundestag Üyesi; Die Linke’nin Eşbaşkanı, Almanya), Yanis Varoufakis (Yunanistan Parlamentosu Üyesi, Yunanistan), Jean-Luc Melenchon (Eski Milletvekili, Fransa), Idoia Villanueva (MEP; Podemos Uluslararası Sekreteri, İspanya), Gonzalo Winter (Delegasyonlar Meclisi Üyesi, Şili), Alejandro Sánchez (Senato Üyesi, Uruguay) gibi isimler HDP’ye ve demokrasiye destek verdiklerini açıkladı.

İlerici Enternasyonal (Progressive International) de çeşitli siyasetçi ve akademisyenlerin imzaladığı ortak bir bildiri yayımladı. Ayrıca Demokrasi ve Dünya İnsan Hakları için Avrupa Hukukçuları Birliği (ELDH), AYM’ye HDP’nin kapatılmasına izin vermemesi çağrısında bulundu.