Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı açlık grevi 214. Gününe girerken OHAL Komisyonu yetkilileri, açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın dosyalarına öncelik verilebileceğini bildirdi.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edildikleri işlerine geri dönebilmek için tam 214 gündür açlık grevinde olan tutuklu Akademisyen Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça OHAL Komisyonu’na başvurmuştu. Tüm bu gelişmelerin ışığında her hafta olduğu gibi bu hafta da Stuttgart Schlossplatz’ta dayanışma çadırı kuruldu. Çadıra heykel traş sanatcısı Doğan Demir, Tanınmış Karikatürist Erdoğan Karayel’de destek vererek canlı performanslar sergiliyor. Kurulan destek çadırında Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın serbest bırakılması ve taleplerinin kabul edilmesi ile ilgili dövizler, Yüksel direnişinden fotoğraflar, Almanca ve Türkçe bildiriler yer alıyor…

Heykeltraş Doğan Demir’in Nuriye ve Semih’in direnişini simgeleyen eseri

OHAL Komisyonu yetkilileri, Gülmen ve Özakça’nın dosyasının öne alınabileceğini, komisyonun öncelik sırasının belirlenmesiyle ilgili sınırlayıcı bir hükmün olmadığını dile getirirken önümüzdeki günlerde bu adımı atabileceklerinin sinyallerini verdi.
Adalet Bakanlığı Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Selami Turabi de itiraz dosyalarının hangi sıra ile ele alınacağı sorusuna, “Böyle bir sıra ile ilgili hüküm yok. Komisyonun taktirindedir” dedi:

Tanınmış Karikatürist Erdoğan Karayel’in destek çadırında çizdiği Nuriye ve Semih’in direnişini özetleyen Kairikatürü…

OHAL Komisyonu ülkenin gündemini ilgilendiren önemli konularda dosyayı öne alabilme yetkisine sahip. Komisyonun takdirindedir. Komisyon gündemini belirleme yetkisi komisyon başkanına ait. Gerekçesinin sunulması kaydıyla öne alabilir.

Karikatürüst Erdoğan Karayel’in ömürlerini yiyen iki onurlu insanın direnişini simgelediği Karikatüründe 214 günün sonunda mideleri sıkılı bir yumruk olup direniyor…

Akademisyen Nuriye Gülmen ve Sınıf Öğretmeni Semih Özakça’nın avukatı Selçuk Kozağaçlı, OHAL Komisyonu’nun iki eğitimcinin işe iadesi konusunda karar vermesi halinde açlık grevinin sonlandırılabileceğini ifade etmişti…


Stuttgart Anadolu Federasyonu Halk Kültür Evi üyeleride Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine iade edilmeleri doğrultusunda uzun soluklu bir eylem takvimi belirlemişti. Her hafta çadır kurarak Nuriye ve Semih’e destek verirken, haftada bir günde Strasburg’da merkezi bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), in önünde protesto eylemleri gerçekleştiriyor.