Milli Savunma Bakanı Canikli, birçok Amerikan ve Alman firmasının savunma ürünlerinde kullanılan yedek parça ürünlerine örtülü bir şekilde ambargo uyguladığını ifade etti.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türkiye ile aynı ittifak içinde olan bazı müttefik ülkelerin Türkiye’ye silah satmak istemediğini belirterek şöyle konuştu, „Müttefiklerimiz Türkiye’ye vermekten imtina ettikleri, parasıyla satın almak istediğimiz, ihtiyacımız olan birçok silah sistemlerini, savunma ürünlerini Türkiye’ye satmıyorlar. Terör örgütlerine destek noktasında ise çok cömert davranıyorlar.

Yerli silah vurgusu

Eğer son 15 yılda bu toprakların savunulması için geliştirdiğimiz yerli silah sistemleri olmasaydı, inanın işimiz çok zordu. En ihtiyacımız olduğu anda müttefiklerimiz Türkiye’nin bu savunmayı yürütebilmesi için ihtiyaç duyduğu bu silah sistemlerini vermemeye başladılar“ diye konuştu.

Şu anda içinde yaşadığımız durum, tablo bu. Hibe filan değil, parasını peşin veriyoruz ama terör örgütlerine karşı son derece bonkör ve eli açık davranıyorlar ama hamdolsun özellikle son yıllarda bu mücadeleyi tamamen kendi imkanlarımızla, kaynaklarımızla yerli savunma ürünleriyle yerine getiriyoruz ve getirmeye devam edeceğiz“ dedi.

Almanya, Türkiye’ye sadece 25 milyon 360 bin euro tutarında silah satışına mı onay verdi ?

Yeşiller Partisi milletvekili Özcan Mutlu’nun federal hükümete Türkiye’ye yapılan silah satışlarıyla ilgili verdiği soru önergesine göre Alman hükümeti Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi krize rağmen bu yılın başından beri Türkiye’ye 25 milyon euroluk silah satışına onay verdi. NATO müttefiki Türkiye’ye yapılan askeri malzeme ihracatının 2016 yılına göre bu yılın ilk 8 aylık döneminde azalma gösterdiği anlaşılıyor.

Yılın ilk 8 ayında 70 milyon euro

Almanya Ekonomi Bakanlığı’nın verilerine göre Türkiye’ye 25 milyon 360 bin euro tutarında silah satışı yapılmış olmasına rağmen üç ayrı silah siparişinin değeri hakkında bilgi verilmemesi bu miktarın daha fazla olabileceğini gösteriyor. 2016 yılının ilk 8 ayında bakanlık tarafından verilen satış izinlerinin hacmi 70 milyon euroya yaklaşmaktaydı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, geçen hafta yaptığı açıklamada NATO partneri olan Türkiye’ye yönelik tüm silah ihracatını sonlandıramayacaklarını söyledi. IŞİD’e karşı mücadeleye dikkat çeken Merkel, güvenlik konusunda işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.