Türkiye’de koronavirüs önlemlerinin kaldırılmasından sonra Avrupa’ya yeni bir sığınmacı akını beklenip beklenmemesi konusunda AB Sınır Koruma Ajansı Frontex görüş bildirdi.

Avrupa Birliği (AB) Sınır Koruma ajansı Frontex, Türkiye’de koronavirüs önlemlerinin kaldırılmasının ardından Avrupa’ya yeni bir sığınmacı akını bekliyor.

Frontex’in kurum içi raporunu kaynak gösteren Die Welt gazetesi, söz konusu belgenin 5 Mayıs tarihli olduğunu bildirdi. Die Welt, raporda, Türkiye’nin İstanbul, İzmir ve Çanakkale illerindeki koronavirüs kısıtlamalarını hafiflettiği takdirde sığınmacıların Yunanistan sınırına akın edebileceğinin belirtildiğini aktardı.

262 polis memuru gönderildi.

Rapora göre, bu nedenle Yunanistan’ın diğer bölgelerinden Meriç Nehri civarına takviye olarak 262 polis memuru gönderildi.

Türkiye’nin sığınmacıları durdurmama kararı

Türkiye’de resmi rakamlara göre 3,6 milyonu Suriyeli olmak üzere, yaklaşık 4 milyon sığınmacı bulunuyor. Geçtiğimiz şubat ayında Türkiye, İdlib saldırısının hemen ardından, AB’nin 2016’daki mutabakat kapsamında verdiği maddi yardım sözünü tutmamasını da gerekçe göstererek sığınmacıların serbestçe Avrupa’ya geçişine izin verme kararı almıştı.