Emperyalistlerin kan gölüne çevirdiği Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışan bir göçmen teknesinin Tunus açıklarında batması sonucu teknede bulunan 127 göçmenden 43’unun kaybolduğu bildirildi.

Şevket Dalboy

Tunus Kizılayı’ndan yapılan açıklamada Akdeniz’i geçmeye çalışan teknenin batması sonucu 43 göçmenin kaybolduğu, 84 kişinin ise düzenlenen operasyonla kurtarıldığı kaydedildi. İnsanı yardım örgütü Kızılay, Libya’nın kuzeybatı kıyısındaki Zuwara’dan yola çıkan teknede 127 göçmenin bulunduğunu; göçmenlerin 46’sinin Sudan, 16’sinin Eritre, 12’sinin Bangladeş ve 5’inin de Mısır’dan olduğu açıkladı.

Ölüm denizine dönüştü!

Havaların da ısınmasıyla birlikte Tunus ve Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışan göçmenlerin sayısının artmasından dolayı boğulma vakalarında artış gözlemleniyor. Geçen ay, Tunus sahil güvenliği Avrupa’ya gitmekte olan bottan 267 göçmeni kurtarmıştı.

Bu yıl 550 göçmen Akdeniz’de hayatını kaybetti.

Uluslararası Göç Organizasyonu (IOM) verilerine göre bu yıl içerisinde 550 göçmen Akdeniz’de hayatını kaybetti. İtalya İçişleri Bakanlığı verileri ise yaklaşık 19 bin 800 göçmenin yıl başından beri İtalya’ya ulaştığını gösteriyor.