Sosyal medya eğı bir bütün olarak sorgulanırken, bir haberde Twitter’den geldi. Facebook’un ardından Twitter da hükümetler tarafından kontrol edilen medya hesaplarına uyarılar koymaya başladığı ortaya çıktı. Bu hesaplar, masa ve mikrofon sembolüyle fark edilir kılınıyor.

Şevket Dalboy

İnsanların yaşam alanlarında kısıtlanan hak ve özgürlükler, Sosyal medya ağlarında da iliklerimize kadar hissedilir oldu. Twitter da hükümet organlarının hesapları ile hükümetlerin kontrolündeki medya hesaplarına bunu belirgin kılan uyarılar koyacağını açıkladı. Şirket, hükümetlerin finanse ettiği ve içeriği hükümetlerin etkisiyle belirlenen yayın kuruluşlarının Twitter tarafından tavsiye edilen hesap veya içeriklerde de yer almayacağının altı çizildi.

Nasıl anlayacağız hangi hesap kimin kontrolünde?

Twitter’ın açıklamasına göre, ilk aşamada Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi olan Çin, Fransa, Rusya, Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) resmi hesaplarında uyarı yer alacak. Bu ülkelerde hükümet organları tarafından kullanılan hesaplar minik bir bayrak sembolüyle tanınır kılınacak. Hükümetlerin kontrolündeki medya organlarına ait hesaplar da bir masa ve mikrofon sembolüyle vurgulanacak. Unutmayın bir masa ve mikrofon Hükümetlerin kontrolünü, minik bir bayrak ise Hükümetler tarafından kullanılan hesapları işaret edecek!

Uygulama, öncelikle hükümet organlarına bağlı diplomatik ve jeopolitik hedefler güden hesapları kapsıyor. Uygulamaya hükümet kontrollü medya kuruluşlarının yöneticileri veya tanınmış simalarının da dahil edilmesi planlanıyor.

Propaganda amaçlı kullanıyorlar iddiası

Twitter’dan yapılan açıklamada, „Bağımsız medya kuruluşlarından farklı olarak devletler, kendine bağlı medya organlarını propaganda aracı olarak görmekte ve siyasi hedeflerine hizmet edecek şekilde kullanmaktadır“ denildi. Şirket, kullanıcıların karşı karşıya kaldıkları hesapların doğrudan veya dolaylı şekilde bir hükümet organıyla bağlantısı olup olmadığını bilmeye hakkı bulunduğunu belirtti.

Twitter, BBC gibi kamu destekli olup içeriğin bağımsız belirlenebildiği medya kuruluşlarının bu uygulama dışında kalacağını açıkladı. Buna bir diğer örnek olarak kısmen kamu geliriyle finanse edilen ve kâr amacı gütmeyen Amerikan radyo kurumu NPR’i gösterdi.

Uygulama öncelikle Rus ve Çin medya kuruluşlarına

Twitter, uygulamayı ilk olarak Rusya medya kuruluşu RT’nin hesabında hayata geçirdi.