Almanya’da son bir gün içerisinde kaydedilen yeni tip koronavirüs vaka sayısı 1707 olarak açıklandı. Bu rakam Nisan ayının sonlarından bu yana Almanya’da kayıtlara geçen en yüksek yeni vaka sayısı oldu.

Ümit Kalın

Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü’nün Perşembe sabahı yayınladığı verilere göre, son bir gün içerisinde koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 1707 olarak kayıtlara geçti. En son 26 Nisan tarihinde bu rakamdan daha yüksek olan günlük 1737 yeni vaka sayısı kaydedilmişti.

Temmuz sonundan bu yana vakalarda artış kaydedildi

Almanya’da Nisan başında koronavirüse bağlı Covid-19 hastalığına yakalanan kişi sayısı 6 binin üzerinde seyrederken, bu rakam kısa zamanda epey azalmıştı. Temmuz sonundan bu yana ise yeni vaka sayılarında artış kaydediliyor.

Test sayısında da artış kaydedildi

Almanya’da yapılan test sayısı da artırıldı. Robert Koch Enstitüsünün verilerine göre, 27 Temmuz’dan 2 Ağustos’a kadar olan hafta içerisinde 578 bin test yapılırken, iki hafta sonra bu sayı 875 binin üstüne çıkmıştı.

Robert Koch Enstitüsü birkaç gün önce yaptığı açıklamada, artan vaka sayısının şu anda yalnızca artan test sayısı ile açıklanamayacağını duyurmuştu. Helmholtz Salgın Hastalıkları Merkezi’nden Gerard Krause da yaptığı açıklamada „Pozitif testlerdeki artış sadece test sayısındaki artıştan kaynaklanmıyor“ demişti.

Gerçekleşen ölümler 9 bin 253 olarak açıklandı

Perşembe sabahı açıklanan verilere göre koronavirüse bağlı pandeminin başlagıcından bu yana Almanya’da en az 228 bin 621 kişi bu hastalığa yakalandı. Hastalığa bağlı olarak gerçekleşen ölümler 9 bin 253 olarak kayıtlara geçerken, 204 bin 800 kişinin de hastalığı yendiği belirtildi.