Federal Almanya’da koronavirüs salgınında önemli bir kriter olan yedi günlük insidans değeri 35,2’ye gerileyerek Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Yoğun bakımlardaki doluluk oranı ise düştü.

Ümit Kalın

Almanya’da 100 bin kişide yeni vaka sayısına işaret eden haftalık insidans değeri Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı. Alman hükümetinin pandemiyle mücadeleden sorumlu bilimsel kuruluşu Robert Koch Enstitütüsü’nün açıkladığı son verilere göre, yedi gün içerisinde 100 bin kişi başına düşen yeni vaka sayısını gösteren insidans değeri ülke genelinde 35,2.

Böylece Almanya’da sert kısıtlamalar için federal ve eyalet hükümetlerinin eşik olarak aldığı yedi günlük insidans değeri 50’nin altına düşmüş oldu. İlaveten her eyalette de ortalamanın 50 sınırının altında seyrettiği bildirildi.

Yoğun bakım doluluk oranları da düştü

Pandemiyle mücadelede kısıtlamalar için baz alınan bir diğer önemli değer olan, yoğun bakımlardaki doluluk oranının da Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyeye gerilediği bildiriliyor.

Ortaya çıkan yeni virüs varyantları nedeniyle durumun kısa sürede değişebileceği tehlikesine de dikkat çekiyor. İlk kez Hindistan’ta tespit edilen varyantın, İngiltere’de olduğu gibi Almanya’da da yayılıp yayılmayacağı konusunda öngörüde bulunmanın zor.

Almanya’da pandemiyle mücadelede karar verici merciler olan yerel makamlar ve onlar da insidans değerinin arka arkaya günlerdir 50’nin altında seyretmesine bağlı olarak gevşeme tedbirleri öngörüyor. Bavyera’da örneğin insidans değerinin günlerce söz konusu eşiğin altında kalması halinde spor ve tiyatro etkinliklerinin yapılması, havuz ve spor kulüplerine giriş negatif test ibraz edilmesi halinde mümkün olabiliyor.

Almanya’da Aralık 2020’den bu yana sıkı bir kapanma yaşandı. Kültür ve spor etkinlikleri ise kısa bir dönem hariç pandeminin başından beri neredeyse yapılmıyor veya çok sıkı tedbirler altında nadiren gerçekleşiyor.

Almanya’da yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 40’i bir doz asi ile aşılandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi, Prof.Dr. Karl Lauterbach ıse aşılamadaki hedefe ancak 12-18 yaş arası çocuk ve gençler de aşılanırsa ulaşılacağını öne sürüyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere şimdiye kadar 237 milyon doz asi dağıtıldığını belirterek, Temmuz ortasına kadar üye ülkelerdeki yetişkinlerin yüzde 70’inin aşılanmış olacağını savundu. Aşılamayla birlikte yakında Avrupa halkının daha fazla özgürlüğün tadını çıkarmasının mümkün olacağınına inaniliyor.

Söz konusu digital asi kimliğinin ise 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi ve bütün AB üyesi ülkelerde resmen tanınması ve geçerli olması konusunda iyimser düsünce hakim.