Haber: Ümit Kalın

Yoğun eleştirilerin ardından koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim alan yabancı öğrencileri sınır dışı etme planından ABD vazgeçti.

Trump yönetimi, yeni öğretim döneminde uzaktan eğitim alacak olan yabancı üniversite öğrencilerinin ülkeyi terk etmesini öngören vize düzenlemesini geri çekmek zorunda kaldı.

Çok sayıda öğrenci sınır dışı edilme tehliesiyle karşı karşıya kalmıştı

Düzenleme nedeniyle çok sayıda öğrenci sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış, aralarında Harvard ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) gibi elit üniversitelerin de bulunduğu 180 üniversite ve 26 yerel yönetim, düzenlemeyi yargıya taşıyarak şikayet etmişti.

Federal mahkeme iptal etti

Boston’da dün bir federal mahkemede görülen davada da düzenlemenin iptal edildiği tutanaklara geçti. Boston’da kararın engellenmesi için yapılan başvuruda mahkeme heyeti dün tarafları dinlemişti.

Tartışmalı düzenleme nasıldı?

ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) kurumu, geçen hafta F1 veya M1 tipi öğrenci vizesi ile ülkede bulunan yabancıların kayıtlı oldukları okulun sadece online eğitim vermesi durumunda, ülkede kalmalarına izin verilmeyeceğini duyurmuştu.