Hessen eyaleti ırçılıkla anılmaya devam ediyor. Özellikle Irkçılık tehdit içeren e-postalarla ilgili skandalların büyümesi birçok tartışmayıda beraberinde getiriyor. Hessen eyalitinde tehdit postaların alanların sayısı artarken, Hessen polisi içinde aşırı sağcı yapılanma şüphesi gittikçe güçleniyor!

Şevket Dalboy

e-posta yoluyla Irkçı içerikli tehdit mesajları alanların sayısı artıyor. 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanan Irkçı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne atfen „NSU 2.0“ imzası taşıyan e-postaların başka kişilere de ulaştığı ve öncekilerle içeriksel benzerlik taşıdığı kaydedildi. NSU 2.0 imzasının kullanılması, Irkçı NSU örgütünün tamamıyla araştırılmaması, ekonom, siyasi ve pisikolojik desteği verenlerin bulunmaması, bir çok gerçeğin karanlıkta bırakılması, hücrelerinin deşifre edilmemesinden kaynaklı olduğu aşikar! Bu gerçek bugün dahi göz ardı edilmektedir.

Kimin isimleri araştırıldı?

NSU örgütü davasının müdahil avukatlarından Frankfurtlu avukat Seda Başay Yıldız, Hessen Eyalet Parlamentosu’ndaki Sol Parti Grup Başkanı Janine Wissler ve komedyen İdil Baydar’a ait bilgilerin, e-postalar atılmadan kısa süre önce Hessen polisine bağlı bilgisayarlardan sorgulandığı ortaya çıkmış, bu durum Hessen polisi içinde Irkçı bir yapılanma bulunduğuna dair şüpheleri güçlendirmişti.

e-postaları alanlar arasına, NSU davasının müdahil avukatlarından Mehmet Daimagüler’in yanı sıra kamu yayıncılık kuruluşu ZDF ile sol eğilimli „Tageszeitung“ gazetesinde çalışan gazeteciler de eklendi.

Popüler tartışma programlarından biri olan Maybrit Illner ve redaksiyonu da tehdit mektupları aldıklarını doğruladı. Programın yayınlandığı ZDF mektuplar hakkında gerekli mercilere şikayetlerde bulunulduğunu duyurdu. Diğer yandan sol eğilimli “taz“ gazetesi de iki kez tehdit mektubu aldıklarını, geçtiğimiz haftalarda da gazeteye çalışan bir kadın gazetecinin e-posta ile tehdit edildiğini duyurdu.

Tehdit mesajı alanlardan bazılarına ait bilgilerin Hessen polis bilgisayarlarından sorgulatılmış olduğu bilgisinin eyalet İçişleri Bakanına çok geç iletilmesi nedeniyle başka bir kriz daha yaşanmış, Hessen eyaleti Emniyet Müdürü Udo Münch görevinden ayrılarak geçici emekliliğe sevk edilmişti. Münch’ün yerine Offenbach Emniyet Müdürü Roland Ullmann’ın atandığı bildirildi.