PAZARLIKLAR SONUÇ VERDİ: DENİZ YÜCEL SERBEST !

Alman gazetesi Die Welt’in Türkiye’de bir yıldır tutuklu bulunan muhabiri Deniz Yücel için tahliye kararı verildi. Yücel’in 1 yıldır iddianamesi dahi bulunmaksızın Silivri Cezaevi’nde tutuluyordu.

Duyuruyu Yücel’in avukatı Veysel Ok sosyal medya hesabından yaptı. Yücel, tutuksuz yargılanacak. Die Welt gazetesi, Yücel için yurtdışına çıkış yasağı getirilmediğini duyurdu.

ALMANYA DOĞRULADI

Almanya Dışişleri Bakanlığı da Yücel’in serbest kaldığını doğruladı. Alman Dışişleri, “Şimdi tabii ki önümüzdeki dakikalarda, saatlerde ne olacağını beklemek lazım” açıklaması yaparak, Türkiye yargısına teşekkür etti ve Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in ‘son günlerde bir çözüm sağlanması için yoğun çalışmalarda bulunduğunu’ söyledi.

‘DENİZ YÜCEL ÖZGÜR’ BAŞLIĞI

Die Welt gazetesi de, Türkiye ve Alman vatandaşı olan muhabirleri Yücel’in serbest bırakıldığını internet sitesinden ‘Deniz Yücel özgür!’ başlığıyla duyurdu.

BİNALİ YILDIRIM DÜN ANGELA MERKEL İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Başbakan Binali Yıldırım, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşmenin ardından Deniz Yücel’in serbest bırakılması konusunda şu ifadeleri kullanmıştı: Ümit ederim, kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir. Her duruşma bir umuttur.