Sekizi Türk on kişiyi öldürmekle suçlanan NSU davasında gerekçeli karar 93 haftalık mühletin bitiminde açıklandı. Böylelikle sanık avukatlarının temyiz başvuru süreci başlamış oldu.

Devletin aydınlatmak istemediği Irkçı NSU davasında aklama operasyonu sürüyor. Sekizi Türk on kişiyi öldürmekle suçlanan ırkçı terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasında gerekçeli karar mühletin dolmasına bir gün kala açıklandı. Davanın görüldüğü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi, 3 bin 25 sayfalık gerekçeli kararın, taraflara „kısa süre içinde“ iletileceğini duyurdu.

Irkçı örgüt NSU’nun kurbanları

Karar çok tartışılmıştı

Mahkeme 11 Temmuz 2018 tarihinde çok tartışılan açıkladığı kararda on cinayet, iki bombalı saldırı ve soygun gibi diğer suçlardan NSU’nun hayattaki tek üyesi Beate Zschäpe’yi ömür boyu hapis cezasına çarptırmış, diğer dört sanığa da NSU’ya yardım ve yataklıktan 2,5 ila 10 yıl hapis cezaları verilmişti.

Sanık avukatlarının gerekçeli kararı inceleyerek temyiz başvurusunu yazılı olarak gerekçelendirmek için bir aylık süreleri bulunuyor. Temyiz başvurusunun kabulü konusunda kararı ise Yargıtay verecek.

Temyiz için top Yargıtay’da

Federal Yargıtay, temyiz başvurusu ile ilgili incelemesini içeriksel açıdan değil usul açısından yapacak. 438 duruşma gününe yayılan NSU davasında usul hatası tespit edilmesi durumunda en kötü senaryo olarak davanın yeni baştan görülmesi de imkan dahilinde. Yargıtay’ın incelemesinin ne kadar zaman alacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Zschäpe’nin serbest bırakılması gündeme gelebilecek.

Yargıtay’ın temyiz başvurusunu reddetmesi durumunda Zschäpe daha uzun yıllarını hapiste geçirecek. Başvurunun kabul edilmesi ve davanın yeniden görülmesi durumunda Zschäpe’nin serbest bırakılması gündeme gelebilecek.

Diğer tutuklular serbest!

NSU davasında Zschäpe dışında hüküm giyen dört sanıktan Ralf Wohlleben on yıllık hapis cezasının üçte ikisinden fazlasında tutuklu bulunduğu için 2018’de tahliye edilmişti. Diğer sanık Andre E. savcılığın 12 yıl hapis talep etmesine rağmen mahkemece 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve buna rağmen tutukluluğu 2018’de sona erdirilmişti. 2012’deki Yargıtay kararıyla tutukluluğu sona eren Holger G., yardım ve yataklıktan üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. NSU’ya cinayetlerin işlendiği silahı sağlamaktan hüküm giyen Carsten S. ise üç yıllık gençlere özel hapis cezasına çarptırılmış ve cezasını kabul etmişti. Cezasının büyük bölümünü çeken Carsten S.’nin gerekçeli kararın ardından kısa süre içinde serbest bırakılacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle NSU örgütü devletin de yardımıyla karanlıkta kalmaya devam edecek gibi gözüküyor.