Bosna-Hersek’te çile bitmek bilmiyor! Şimdi de Lipa sığınmacı kampı ve çevresinde bin 900 sığınmacının eksi 15 dereceyi bulan sıcaklıkta dışarıda uyumak zorunda kaldığının altı çiziliyor.

Ümit Kalın

Bosna-Hersek’teki Lipa sığınmacı kampı ve çevresinde bin 900 sığınmacının eksi 15 dereceyi bulan sıcaklıkta dışarıda uyumak zorunda kaldığı bildirildi. AB ise bu durumdan Bosnalı yetkilileri sorumlu tutuyor.

Bazı sığınmacıların COVID-19 semptomları gösterdi

Bosna-Hersek’teki sığınmacı kampı Lipa ve çevresinde bin 900 sığınmacının eksi 15 dereceyi bulan sıcaklıkta dışarıda uyumak zorunda kaldığını bildiren Gazetemiz Welt Heimat, Avrupa Birliği (AB)‘nin bir iç raporuna dayandırdığı haberinde bazı sığınmacıların COVID-19 semptomları gösterdiğini yazdı.

Noel’e bir gün kala kapatarak sığınmacıları dışarda yaşamaya mahkum etmişti.

AB verilerine göre Bosna Hersek’te 8 bin sığınmacı var. Bosna-Hersek’in Hırvatistan, dolayısıyla Avrupa Birliği (AB) sınırında bulunan Lipa kampı Noel’e bir gün kala kapatarak sığınmacıları dışarda yaşamaya mahkum etmişti.

Çadırlar delik!

Raporda ayrıca Bosna Ordusu tarafından sağlanan ısıtmalı çadırların iyi durumda olmadığı belirtilerek “Sığınmacılar çadırdaki deliklerden su girdiğinden ve ısıtma sisteminin benzinle çalışmasından dolayı hava kirliliği yarattığı ve havalandırma olmamasından şikayet ediyor” denildi. Sığınmacılar başlattıkları açlık grevini 5 Ocak’ta sonlandırmıştı.

AB: Bosnalı yetkililer sorumlu

AB raporunda Bosnalı yetkililer bu durumdan sorumlu tutulurken, Bosnalı yetkililerin gerekli finansman sağlandığı halde AB ve uluslararası ortaklar tarafından verilen tavsiye ve değerlendirmeleri dikkate almadığına dikkat çekiliyor.

Ancak Avrupa Parlamentosu’nda Yeşiller grubu başkanı olan Ska Keller AB’nin de bu sorunda payı olduğunu düşünüyor. Keller Bosna’da mahsur kalan sığınmacıların Hırvatistan’dan şiddet zoruyla ve yasa dışı yollardan geri gönderildiğini belirterek Hırvatistan’ı buna son vermeye çağırdı. Keller AB’nin sığınmacıların “insani olmayan koşullarına gözünü kapatmaması” gerektiğini kaydetti.