Kapitalizm azınlığı zenginleştirirken çoğunluğu yoksullukla karşı karşıya bırakıyor. Bu gerçeğe ışık tutan Alman yardım örgütleri, pandeminin dünya çapında derinleştirdiği açlık konusunda uyarılarda bulunmaya itti. Açlık konusunda uluslararası iş birliği çağrısı yapmak zorunda kaldı.

Şevket Dalboy

Büyük bir çoğunluğun labaratuvarlarda üretildiğine ve dünyada büyük değişimlere yolaçmak için devreye sokulduğuna inanılan Korona pandemisi, dünya çapında ardında yıkımın izlerini tarihe nort düşer gibi bırakıyor.

Bu süreç, varlıklı ve sosyopolitik olarak istikrarlı olan sanayileşmiş kapitalist ülkeler için bile acımasız bir stres sınavı oldu. Ancak virüs, yeterli altyapı ve tıbbi olanaklara sahip olmayan “küresel güney” olarak tabir edilen Afrika, Latin Amerika ve Asya ile Orta Doğu’nun gelişmekte olan bölgelerinin yoksul ülkelerinde daha yıkıcı bir etki bıraktığı kesin.

Alman Açlıkla Mücadele Örgütü Welthungerhilfe ve çocuklara yardım örgütü terre des hommes’un Berlin’de yaptığı “Kompass 2021” sunumuna pandemi damgasını vurdu. “Kalkınma Politikası Gerçekliği” isimli yıllık raporda yardım örgütleri uluslararası politikaları ve Alman kalkınma politikalarını analiz etti.

1,6 milyar çocuk etkilendi

Terre des hommes Örgütü Sözcüsü Birte Kotter konuşmasında, “Korona pandemisi nedeniyle çocukların hak edinimlerinde ciddi bir gerileme var” dedi. Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, ciddi açlık içinde yaşayan çocuk sayısı 150 milyondan 725 milyona çıkmış durumda. Kotter, problemin boyutunu anlatırken, “2020 yılında her ülkede uygulanan sokağa çıkma yasakları okula giden 1,6 milyar çocuğu etkiledi.

Açlık, hastalık, çocukların çalışması, çocuk evliliği, göç ve çocukların yalnızlığı.

Okullara bir daha dönüp dönemeyecekleri ise bir muamma” ifadelerini kullandı. Açlık, hastalık, çocukların çalışması, çocuk evliliği, göç ve çocukların yalnızlığı gibi sorunların pandeminin sonuçları olduğunu söyleyen Kotter,”Hindistan’da, Nepal’de çocukların pandeminin sonuçlarından aşırı oranda etkilendiğini görüyoruz. Milyonlarcası açlıktan muzdarip. Sokaklarda çalışmak ya da ailelerine yardım edebilmek için dilenmek zorundalar. Projemizdeki genç insanlar, bir yıldan uzun bir süredir okula gitmediklerini ve kendileri için bir gelecek görmediklerini belirtti” söyleminde bulundu.

55 ülkede 155 milyon aç insan var

Pandemi nedeniyle ciddi bir açlık problemiyle karşı karşıya olan insanların sayısı 2020 yılında bir önceki seneye göre 20 milyon kişi artarak 55 ülkede 155 milyona yükseldi. Welthungerhilfe Örgütü’nün Genel Sekreteri Mathias Möğge, “Suriye, Güney Sudan ve Orta Afrika Cumhuriyeti nüfusunun yarısı açlıkla boğuşuyor. Bu ülkeler uzun süren savaşlar, çatışmalar ve iklim değişikliğinden muzdarip” ifadesini kullandı.

Hindistan’da pek çok göçmen, koronadan dolayı büyük şehirlerden köylerine geri dönmek zorunda kaldı. Kendilerini bir anda aç ve susuz kırsalın ortasında buldular. Önemli olan onlara hayatta kalmaları için yardım etmek. Bir yemek kuponu ya da nakit yardımı sorunu çözer mi?