Federal Almanya Gazze’den İsrail’e roket saldırılarını “terör” olarak nitelendirerek İsrail’in kendini savunma hakkına vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Steinmeier, İsrailli mevkidaşı Rivlin’e dayanışma mesajı verriken israilin çoluk çocuk demeden katlımlarına sessiz kaldı!

Şevket Dalboy

Cumhurbaşkanı Steinmeier’in İsrailli mevkidaşı Rivlin ile bugün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Gazze’den İsrail’i hedef alan roket saldırılarının “hiç bir şekilde gerekçelendirilemeyeceğini” söylediği, bu saldırılara hedef olan İsrail halkına “sınırsız dayanışma duygularını” ilettirken israil halkının katledilişine sessiz kaldı!

Alman Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Rivlin’in gelişmeler hakkında Steinmeier’i bilgilendirdiğini, Steinmeier’in ise roket saldırılarında hayatını kaybeden İsrail vatandaşları için başsağlığı ve taziye dileklerini Rivlin’e ilettiğini aktardı.Roket saldırılarından öncede İsrailin Filistinlileri öldürdüğünü unuttu!

“Terör saldırıları” vurgusu yaparken İsrail’in terör uygulayan bir devlet olduğunu unuttu!

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert ise bugün yaptığı açıklamada Hamas’ın İsrail’i hedef alan roket saldırılarını “terör saldırıları” olarak nitelendirdi ve bu saldırıları en sert şekilde kınadıklarını söyledi.

Seibert, İsrail’in kendini terör saldırılarına karşı savunma hakkına sahip olduğunu vurgularken, “barışçıl ve sürdürülebilir çözümün ancak her iki taraf arasında müzakere edilecek bir anlaşma ile sağlanabileceği” görüşünü yineledi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de gerilimin ancak Hamas’ın “gelişigüzel roket saldırılarına son vermesi” ile düşürülebileceğini kaydederken İsrailin gelişi güzel bobbarduman yaptığını unuttu!

Almanya’da güvenlik önlemleri artırıldı

Bu arada Almanya’da dün gece Bonn’da bir sinagogun girişine taşlı saldırı düzenlendiği, Münster’de ise yine bir sinagog önünde İsrail bayrağının yakıldığı bildirildi.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Başbakanı ve CDU lideri Armin Laschet, Almanya’daki sinagoglara yapılan saldırıları sert bir şekilde kınadıklarını duyurdu.

Laschet, bugün yaptığı açıklamada, “Almanya ve Kuzey Ren-Vestfalya’da antisemitizme, ötekileştirmeye ve ayrımcılığa yer yok” dedi.

Hristiyan Birlik partilerinin başbakan adayı Laschet, olası saldırılara karşı güvenlik önlemlerini artırdıklarını söylerken “Sokaklarımızda, okullarda ya da internette, ne Yahudi karşıtı polemiklere, ne şiddete, ne de antisemitizme tahammülümüz var” diye konuştu.

Laschet ayrıca Hamas’ın sivil halkı hedef alan “iğrenç saldırılarına” derhal son vermesi gerektiğini, Almanya’nın “çok güçlü bir şekilde İsrail’in yanında durduğunu” da sözlerine eklerken israil’in iğrenç saldirilarina sessiz kaldi!

İsrail ile Filistinliler arasında tırmanan gerilim her iki tarafta da ölümlere yol açtı. İsrail ordusu bugün yaptığı açıklamada aralarında biri üst düzey komutan, biri ise silah geliştiren uzman, toplam 16 Hamaslının öldürüldüğünü duyurdu.