Siyonist İsrail Kuvvetleri’ne bağlı hava ve kara birliklerinin Gazze’ye girdiği açıklandı. İsrail’in operasyon tarihi olarak kuruluş tarihi olan 14 Mayıs’ı seçmesi dikkat çekti. Filistin Sağlık Bakanlığı ise İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında can kaybının 28’si çocuk, 15’i kadın olmak üzere 109’a yükseldiğini, 621 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Sevket Dalboy

Siyonist İsrail ile Filistinliler arasındaki çatışmalar şiddetleniyor. İsrail’in Gazze’ye karşı yoğun saldırısının dün geceden beri sürdüğü bildirildi. Hamas tarafından sahil kesimindeki Aşkelon, Aşdod kentlerine ve Tel Aviv’deki Ben Gurion havalimanı yakınlarına onlarca roket atıldığı belirtildi. Cuma sabaha karşı gökyüzünü Gazze’den fırlatılan roketlerin turuncu renge çevirdiği kaydedildi.

28’i çocuk 109 kişinin yaşamını yitirdi

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı İsrail’in Filistinlilere yönelik saldırılarında 10 Mayıs’tan bu yana 28’i çocuk 109 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaralı sayısının da 621’e yükseldiğini açıkladı. Hamas ve İslami Cihad 20 militanlarının yaşamını yitirdiğini açıkladı. İsrail’de ise pazartesiden bu yana biri çocuk yedi kişinin öldüğü belirtiliyor.

İsrail ordusu Gazze’yi 600’den fazla kez vurduğunu belirtirken, Gazze’den bin 750 roket atıldığını duyurdu.

Kara harekatı başladı.

İsrail ordusu kara harekatına başladığını ve Gazze’ye girdigi ortaya cikti. Hamas kara harekatına “ağır karşılık” vereceğini duyurdu. Siyonist Israil’in Savunma Bakanligi basini kandirdigi da ortaya cikti.

İsrail hava kuvvetlerinin hava saldırılarına devam ettiği ve Hamas ile ilintili yerleri hedef aldığı belirtildi. Hamas’ın “askeri tesisleri” ve “istihbarat merkezinin” vurulduğu kaydedildi.

Bölge, 2014’deki Gazze savaşından bu yana en sert çatışmalara sahne oluyor.

Aşkelon, Aşdod, Shfela bölgesi ve Ramla kentlerinde sirenleri ve hava savunma sistemlerini harekete geçti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırı devam ederken, can kayıpları giderek artıyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarına Hamas tarafından İsrail’de birçok kente 100 roket fırlatarak karşılık verdi.

Roketler başta başkent Tel Aviv’de yer alan Ben Gurion Uluslararası Havaalanı olmak üzere, Aşkelon, Aşdod, Shfela bölgesi ve Ramla kentlerinde sirenleri ve hava savunma sistemlerini harekete geçirdi. Saldırı sırasından Ben Gurion Uluslararası Havaalanı’nda yükselen siren sesleri nedeni ile vatandaşlar panik halinde kaçışmaya başlarken, Ramla’da ise bir evin yanına roket düşmesi sonucu yangın çıktı.

BM’den çağrı

İsrail’in Gazze’ye yönelik başlattığı yoğun saldırıların ardından BM Genel Sekreteri Guterres, Twitter hesabından açıklamada “Gazze ve İsrail’deki düşmanlıkların derhal hafifletilmesi ve durdurulması için çağrıda bulunuyorum. Bu çatışma, ancak tüm bölgede radikalleşmeyi ve aşırılığı artırabilir” ifadelerine yer verdi. BM Güvenlik Konseyi’nin Pazar günü tekrar toplanacağı ifade edildi.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken Washington’un “İsrail sokaklarındaki şiddet nedeniyle derin endişe” taşıdığını belirtirken, bakanlık vatandaşlarını bölgeye planladıkları seyahatlerini tekrar gözden geçirmeye çağırdı.

KLM, British Airways, Virgin, Lufthansa ve İberia gibi çeşitli hava yolları bölgeye uçuşlarını durdurdu.

İsrail insani ateşkes planlarını reddetti!

Öte yandan, İsrail ve Filistinliler arasındaki şiddetin sona erdirilmesi için arabuluculuk girişimleri de sürüyor. Taraflarla görüşmek üzere dün İsrail’e giden Mısırlı heyetin İsrail’in insani ateşkes planlarını reddetmesinin ardından Tel Aviv’den ayrıldığı aktarıldı.