Başkent Berlin’de bir otomobilin insan kalabalığının içine daldı. Berlin sokaklarında 1 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına sebep olan kazanın ardından Polis olayla ilgili kapsamlı çalışma başlattı.

Federal Almanya’nın başkenti Berlin’de bir otomobilin kaldırımdaki insan kalabalığına dalması sonucu en az bir kişi öldü, otuz kişi de yaralandı. Berlin Polisi, aracın, kimliği hakkında henüz detaylı bir bilgi verilmeyen sürücüsünün olay yerinde gözaltına alındığını ve sorgusunun devam ettiğini açıkladı. Kalabalığın arasına dalan şahsın 29 yaşında Almanya ve Ermenistan vatandaşı olduğu öğrenildi. 1 kişinin yaşamını yitirdiği olayın kasti düzenlenmiş bir saldırı olduğunu da iddialar arasında. Hayatını kaybeden kişinin okul öğrencileriyle sınıf gezisinde olan 51 yaşında bir kadın öğretmen olduğu öğrenildi. Öğrencilerin gezi için Almanya’nın Hessen eyaletinden başkent Berlin’e geldiği belirtiliyor.

Vitrinden içeri girdi

Başkent Berlin’in en önemli merkezlerinden Tauentzien Caddesi üzerinde bir otomobil insan kalabalığına çarpmasının bir mağazanın vitrininden de içeri daldı.

Kaza mı yoksa ?

Polisten yapılan ilk açıklamada, olayın bir kaza mı ya da bilinçli mi yapıldığının şu an için bilinmediği ifade edildi. Berlin İtfaiyesi de, çok sayıda polis ve ambulansın bulunduğu olay yerinde, yaklaşık 60 kişilik bir ekiple yaralıların tedavisine başlandığını duyurdu.

Eylemin sorumluluğunu üstlendiğine dair bir yazının araçta bulunduğu bilgisine yer verdi

Bild gazetesi soruşturma makamlarında görevli bir kişiden aldığı bilgiye dayanarak olayın kaza değil saldırı olduğu şüphesinin ağırlık kazandığını yazdı. Gazeteye konuşan görevli „Asla bir kaza değil, bir çok sayıda kişiyi hedef alan bir saldırgan, soğukkanlı bir katil“ ifadelerini kullandı. Bild, haberinde şahsın eylemin sorumluluğunu üstlendiğine dair bir yazının araçta bulunduğu bilgisine yer verdi. Gazete ayrıca Gor H. adlı şahsın poliste hırsızlıktan suç kaydı bulunduğu bilgisini paylaştı.

Noel kabusunu hatırlattı

Olayın yaşandığı yerin, 19 Aralık 2016 tarihinde bir TIR‘ın noel pazarına bilinçli bir şekilde girerek, 12 kişinin ölümüne yaklaşık 170 kişinin de yaralanmasına neden olduğu İslamcı terör saldırısı mahaline sadece 150-200 metre mesafede olduğu bildiriliyor.