Batı Afrika ülkesi Nijerya’da, son zamanların en kanlı saldırıları yaşandı. Zamfara eyaletinde silahlı saldırganlar tarafından köylere düzenlenen saldırılarda 200 kişinin öldüğü belirtilirken, daha büyük katliamların yaşanacağından endişe ediliyor.

Ümit Kalin

Afrika ülkesi Nijerya’dan gelen haberler adeta kan donduruyor.

Zamfara’nın Anka ve Bükkuyum bölgelerinde 4-5 Ocak’ta yapılan baskınlarda yüzlerce kişi öldü, binlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı.

Yerel sakinler, köylere saldıranların sayısının 500’un üzerinde olduğunu belirtirken, Zamfaralı sivil toplum örgütlerinden Zamfara Cirçle Koordinatörü Shawwal Alıyu, cumartesi sabahına kadar gömülen cesetlerin sayısının 200’u bulduğunun altını çizdi.

Köylerde cesetleri arama çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Alıyu, evini terk edenlerin sayısının 10 bini bulduğunu kaydetti.

Köyler ateşe verildi

Saldırdıkları köylerdeki evleri ateşe veren ve ayrım gözetmeksizin sivillere ateş açan motosikletli çeteler, bazı kişileri fidye için kaçırıyor ve hayvanları çalıyor. Bu nasıl bir zihniyet, amaç sadece fidye yada hırsızlık olabilir mi?

Son yıllarda silahlı grupların saldırılarına maruz kalan kuzeybatı eyaletlerine çetelerle mücadele için binlerce asker gönderildi.

Kaderlerine terk edilen köylüler!

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buharı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, „Bu kuşatma altındaki topluluklara ve diğer Nijeryalılara, hükümetin onları kaderlerine terk etmeyeceğine dair söz veriyorum, çünkü bu haydutlardan kurtulmaya her zamankinden daha fazla kararlıyız“ dedi.

Buharı, masum insanlara yapılan saldırıların askeri güçlerin operasyonlarına karşı yapılan çaresiz eylemler olduğunu söyledi.

Nijerya hükümeti çarşamba günü, saldırganları terörist olarak nitelendirerek güvenlik güçlerine operasyonlarını arttırması talimatı vermiş, bölgeye binlerce asker gönderilmişti. Gönderilen askerlerin sonuç alamayacağı kesin!