Alman şirketleri Türk İHA’larının yapımında kullanılmak üzere Türkiye’ye 12 milyon 800 bin Euro değerinde askeri teçhizat ve malzeme sattığını kaydetti.

Şevket Dalboy

Alman Federal Parlementeri Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Ekonomi Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesine verilen yanıtta, Alman hükümetinin, 2009- 2018 yılları arasında Türkiye’ye askeri insansız hava aracı yapımı ve kullanımı için toplam 33 askeri techizat ihracatına onay verdiği ifade ortaya çıktı. Verilen yanıtta sözkonusu satış yapılan parçaların, silahlı insansız hava araçları için mi yoksa keşif ve gözetleme amaçlı araçlar için mi kullanıldığı konusunda henüz her hangi bir bilgi verilmediğinin altı çizildi.

İstanbul merkezli İHA üreticisi Baykar firmasından yapılan açıklamada, ordu ve emniyetin halihazırda 110 adet BB2 tipi IHA’yı bünyesinde bulundurduğu belirtilmişti.

Türkiye İHA’ları öncelikle PKK ile mücadelede kullanıyor. Ayrıca Kuzey Irak, Suriye’nin kuzeyi ve Libya’da da İHA’lar devreye sokuluyor.

Almanya silah sevkiyatını kısmen durdurmuştu

Türkiye’nin geçen yıl Ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna düzenlediği ”Barış Pınarı” adını verdiği harekatı nedeniyle Alman hükümeti Türkiye’ye bazı kalemlerde silah ihracatını durdurmuştu. Ancak sevkiyat sınırlaması Suriye’de kullanılması muhtemel olan teçhizat ve silahları kapsıyor.

Silah ve ekipman sevkiyatı yapılmadı.

Soru önergesine verilen yanıta göre 2019 ve 2020 yılları arasında Türkiye ve İHA yapımı ve donanımında kullanılacak silah ve ekipman sevkiyatı yapılmadı.

Sol Partili Sevim Dağdelen Türkiye’nin “Askeri İHA gücü haline gelmesinde” Alman hükümetinin de sorumluluğu olduğunu belirterek, “Başbakan Merkel ve yardımcısı Scholz Türkiye’ye silah ve silahlanma teknolojisi satışını tamamen ve kapsamlı olarak durdurulmakla mesuldürler” dedi.