Gazeteci Özgül Emre Mannheim’da sokakta yürürken , Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik, gece yapılan bir operasyon sonucu polis tarafından Bochum’daki evinin önünden gözaltına alınıp ardından tutuklandı.

Gözaltına alınan devrimci gazeteci Özgül Emre’yı tutuklayan Karlsruhe Federal Mahkemesi , birgün sonrada İhsan Çibelik’i tutuklandı.

İhsan Cibelik’ten Grup Ekin’in kurucularından olan ve uzun yıllardır Grup Yorum“un üyesi olan İhsan Cibelik’in gözaltına alınıp tutuklanmasana ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

” Grup Yorum Üyesi İhsan Cibelik derhal serbest bırakılsın!”  

” Grup Yorum Üyesi İhsan Cibelik derhal serbest bırakılsın!” başlıklı açıklamada, İhsan Cibelik’i sahiplenmenin öneminin altı çizilerek şöyle sesleniliyor. ”Halkımız! İhsan Cibelik Grup Yorum’un tarihidir, yaşamının neredeyse tamamını bu değerlere sahip çıkarak ve büyüterek yaşamıştır” dendi.

Yapılan sahiplenme çağrısı, şu cümlelerle devam etti: ”Biz onu bağlamasıyla türküler söylerkenki mutluluğunu coşkusunu biliriz, müziği ne kadar sevdiğini biliriz, her an her yerde yaşamımızı güzelleştirmesiyle biliriz. Bugün onu sahiplenmeliyiz, bugün ona verdiğimiz değeri göstermeliyiz” vurgusu yapıldı.

Ayrıca gözaltına alınan ve keyfi birşekilde tutuklandıklarının altı çizilen bu insanlarım gerçekleştirdikleri faaliyetlerin herkesin gözü önünde olduğu ve gizli kapaklı işlerinin olmadığına dikkat çekildi. Evleri, adresleri, işleri bilinmesine rağmen 129b kapsamında krminalize edilerek tutuklanmalarına tepki gösterildi. Alman polisi ise henüz bir açıklama yapmadı.

Pikniğe katılmak

Baskın sonrası düzenlenen tutanakta ise şu bilgilerin yer aldığı öğrenildi: Pikniğe katılmaktan, Grup Yorum Üyesi insanların nişanda konuşma yapmaktan, Birsen Kars’ın cenazesini taşıyan kişilerden biri olmaktan ve bu çercevede gerekçelerle gözaltına alındığına yer verilmiş.

Hapishane önünde dayanışma gösterisi

Gazeteci Özgül Emre ve Grup Yorum Üyesi İhsan Cibelik’in tutuklu bulunduğu hapishane önlerinde toplanan kalabalık keyfi tutuklamaları protesto etti. Almanya dışında da Alman Konsoloslukları önünde çeşitli protestolar gerçekleşti.

gr