Hindistan’ın ihracat yasağı sonrası buğday fiyatının rekor kırdığı kaydedildi. buluştu.

Şevket Dalboy

Dünyanın ikinci büyük buğday üreticisi Hindistan’ın geçen haftabuğday ihracatına yasak getirmesi sonrası artışa geçen buğday fiyatları rekor kırdı. Avrupa Emtia ve Endeks Borsası Euronext’te bir ton buğday 435 euroya alıcısıyla buluştu.

Geçtiğimiz 2021 yılında 110 milyon ton buğday ihraç eden Hindistan’ın büyük miktarda buğday stoğuna sahip olduğu biliniyor. Hindistan hükümeti ihracat yasağına mevcut sıcaklık dalgasının buğday hasadı üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstermiş ve iç talebin karşılanmasına öncelik verileceğini ilan etmişti.

Hindistan Ticaret Bakanı B.V.R. Subrahmanyam ise hükümetin özel izni ile ihracata devam edilebileceği mesajı vermişti. Bakan, „Buğdayın kontrolsüz şekilde satılmasın ve sonra da stoklanmasını veya umduğumuz şekilde kullanılmamasını istemiyoruz, yani savunmasız ülkelerin ve savunmasız insanların sıkıntılarını gidermek için…“ dedi.

Olası bir Rusya Ukrayna Savaşında , küresel piyasalarda buğday arzının azalmasına ve fiyatların artmasına yol açacağını manşetlerimizde ve makalelerimizde vurgulamıştık.

Ektiğini biçemeyebilirsin

Görüyoruzki öngörülerimiz maalesef doğru çıktı. Almanya Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre, Ukrayna’daki depolarda bulunan 20 milyon ton tahıl tedarik yollarının ve limanların kapanması nedeniyle ihraç edilemiyor. Bu sene ise normal koşullarda 40 milyon ton buğdayın hasat edilebilecekken savaş nedeniyle birçok bölgede ekim yapılamadığına dikkat çekiliyor. Kaldıki ekim yapılan bölgelerin akıbeti pekte belli değil.