Almanya’nın batı kesimlerinde şiddetli yağışlar nedeniyle yedi kişi hayatını kaybetti. Altı ev çöktü, 50-60 kişi kayıp. Pek çok bölgede doğal afet durumu ilan edildi.

Şevket Dalboy

Almanya’nın batı kesimlerinde etkili olan şiddetli yağışlar yedi kişinin ölümüne yol açtı. Rheinland-Pfalz eyaletindeki Ahrweiler’de şu taşkınlarının ardından farklı noktalarda dört kişinin cesedinin bulunduğu kaydedildi.

İtfaiyecilerde canından oldu

Altena kentinde suya düşen bir kişiyi kurtarmaya çalışan 46 yasındaki bir itfaiyeci kendisi de sulara sürüklenerek yaşamını yitirdi. Bu olaydan iki saat sonra aynı bölgede bir başka itfaiyecinin de kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybettiği haberi geldi.

Evinde boğuldu

Solingen kentinde de 82 yasındaki bir erkeğin, evinin sular altında kalan kilerinde yere düşerek boğulduğu, olay yerinde hayata geri döndürülen kişinin kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği bildirildi.

Altı ev çöktü çok sayıda kayıp var

Eifel bölgesinde yine yoğun yağışlar nedeniyle dün gece altı evin çöktüğü, 30’dan fazla kişinin kayıp olduğu bildirildi. Bölgede pek çok evin de yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Polis yetkilileri 50 ila 60 kişiden haber alınamadığını, kayıp bildirilen kişi sayısının artabileceğini kaydetti.

Dış dünya ile bağlantı kesildi

Yağışlar nedeniyle pek çok bölgenin dış dünyayla bağlantısı kesilirken yaklaşık 50 kişinin ev çatılarına çıkarak kurtarılmayı beklediği bildiriliyor.

Yer yer sular altında kalan A61 otoyolu trafiğe kapatılırken Euşkirchen kenti yakınlarında bir barajın çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Pek çok bölgede de doğal afet durumu ilan edildi.