Siyonist İsrail’de korona önlemlerine karşı çıkan radikal dincilerle polis arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda gösterici ve polisin yaralandığı kaydedildi. Radikal dinciler, dini eğitim veren okulların açılmasını için baskı uyguluyor.

Şeket Dalboy

Korona kısıtlamalarının uygulanmasına karşı çıkan radikal dinci Yahudiler çok sayıda kentte gösteri düzenledi.

Otobüs şoförlerine, gazetecilere ve polislere saldırdı.

İsrail basınında geniş yer alan haberlere göre, Tel Aviv yakınlarındaki, aşırı dinci Yahudilerin çoğunlukta olduğu Bnei Brak kentinde radikal “Kudüs Fraksiyonu” adlı oluşumun destekçileri pazar akşamı otobüs şoförlerine, gazetecilere ve polislere saldırdı. Polis göz yaşartıcı bombalarla kalabalığa müdahele ederken, havaya uyarı ateşi açıldığına yer verildi.

Ana yolları kestiler, taşlarla saldırdılar, ateş yakıp trafik levhaları ile sokak lambalarına zarar verdiler.

Yüzlerce radikal grup mensubunun kentin ana yollarını kestiği, göstericiler kendilerine müdahale eden polislere  taşlarla saldırdığı ve ateş yakan eylemcilerin trafik levhaları ile sokak lambalarına zarar verdiği belirtiliyor. Olaylar esnasında ateşe verilen iki otobüsün ise kullanılamayacak duruma geldiği ve sürücülerden biri kaçmayı başarırken, diğerinin  yaralandığı aktarılıyor.

Geçen perşembe günü ise Bnei Brak kentinde polis memurlarına düzenlenen bir saldırıya karıştığından şüphelenilen dört kişi de güvenlik güçlerine teslim oldu.

Polisin eylemlere müdahale etmesini eleştirdi.

Muhafazakar milletvekilleri Bnei Brak belediyesinde düzenlenen acil durum toplantısında polisin eylemlere müdahale etmesini eleştirdi. Kentin Belediye Başkanı ise protestocuların şiddete başvurmasını kınarken, polisin de kenti terk etmesini istedi. Başkan böylece halkın on yıllardır alışılmış yaşam tarzını sürdürmeye devam edebileceğini söyledi.

Polis kalabalık bir düğünü bastı.

İsrail’de Beit Shemesh kentinde de benzer olayların meydana geldiği belirtiliyor. Basında yer alan haberlere göre polis kentte korona kısıtlamalarına rağmen düzenlenen kalabalık bir düğünü bastı. Ülkenin güneyinde bulunan liman kenti Ashdod’da da radikal dinci Yahudilerle polis arasında çıkan çatışmalarda 13 polis memuru yaralandı. Yetkililer kentte, resmi yasaklara rağmen öğretim faaliyetlerini sürdüren tutucu bir öğretim kurumunu kapatırken, 15 protestocu gözaltına alındı.

Tazyikli su sıkarak dağıttı.

Kudüs’ün muhafazakar semtlerinden Mea Schearim’de korona önlemlerine rağmen düzenlenen kalabalık bir etkinlik dağıtıldı. Semt sakinleri bunun üzerine polise taş, yumurta ve çöp atarak saldırdı. Göstericiler bir tramvay durağını tahrip ederken, çok sayıda vagonun camlarını kırdı. Güvenlik güçleri kalabalığı tazyikli su sıkarak dağıttı. Polis pazartesi sabahı yaptığı açıklamada, göstericilerin bir otobüsü ateşe verdiğini ve bir İtfaiye binasına saldırmaya çalıştığını bildirdi.

İsrail’de halk 23 Mart’ta iki yıl içinde dördüncü kez sandığa gidecek. Netanyahu yeniden başbakanlığa aday.