Son dakika: Rusya ve Ukrayna arasında savaş devam ederken bölgeden yeni bir haber geldi. Kremlin yaptığı açıklamada Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’nin Rusya’ya bağlanacağını açıkladı. Geçtiğimiz günlerde bu bölgelerin Rusya’ya bağlanması yönünde referandum yapılmıştı.

Son dakika: Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Kremlin, Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’nin Rusya’ya bağlanması için referandum kararı almıştı. Söz konusu karar başta Ukrayna olmak üzere dünyadan tepki toplamıştı. Kremlin yaptığı yeni açıklamada söz konusu bölgelerin yarın düzenlenecek bir törenle Rusya’ya bağlanacağını açıkladı. İşte son dakika haberinin detayları..

Rusya’ya katılma kararı


Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’da düzenlenen referandumlarda Rusya’ya katılım kararı çıkmıştı.

„Evinize hoş geldiniz“


Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitri Medvedev seçim sonuçlarının belirginleşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Referandum sona erdi. Sonuçlar belli. Rusya’ya, evinize hoş geldiniz“ ifadelerini kullandı.

Luhansk lideri Leonid Paseçnik, seçim komisyonunun seçimlerin tamamlandığına dair açıklamasının ardından yaptığı açıklamada ise, „Luhansk’ın Rusya’ya geri döneceği artık açık“ dedi.

Kremlin’den açıklama: Yarın Rusya’ya bağlanıyor


Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, referandumların gerçekleştiği Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye’nin Rusya’ya bağlanmasına ilişkin anlaşmaların imzalanacağı törenin yarın Moskova saatiyle 15.00’te (Türkiye saatiyle aynı) Kremlin Sarayı’nda gerçekleştirileceğini duyurdu.

Referandum sonuçları tanımayacaklar


Birleşmiş Milletler (BM), yapılan referandumlar sonrası bölgeye gözlemci göndermeyeceklerini duyururken, AB, NATO, ABD, Fransa, İsrail ve Arnavutluk gibi birçok ülke sözde referandumların sonuçlarını tanımayacaklarını bildirdi.