Hasköy 1394 yılında daha küçük bir köy olarak ifade ediliyormuş. Osmanlı ordusu köye geldiğinde bu Camiyi inşa etmiş. Eski Saraca Paşa Camii 625 yıldır ayakta. Balkanların en eski Camisi olma ünvanına sahip.

Şevket Dalboy

Yakın tarihte Cami de restorasyon çalışması yapılmış. Hasköy’de birde yeni Çarşı Cami mevcut. İkisinde de ibadet yapılmakta.

Eski Saraca Paşa Camii 625 yıldır ayakta

Gençler Avrupa’ya gidiyor

Cami de görev yapan Din görevlisi Mumun Ramadan, Hasköy’de gençlerin Avrupa’ya çalışmak için gittiklerinin altını çizerek Gazetemiz Welt Heimata’a şöyle anlattı:

Bu nedenle genel olarak cemaatlerini yaşlı nüfus oluşturuyor. Çeşitli zorlukları olsada böylesine önemli tarihi bir camii de görev yapmanın ayrı bir mutluluk kaynağı olduğunu söyleye bilirim.

Şehrimizin yönetimiyle ilişkilerimiz çok iyi

Biz DİTİB teşkilatına bağlıyız. Şehir yönetimiyle aramız iyi. Buranın restorasyon çalışmalarında çok kolaylık gösterdiler. Cemaatimizde Camimizi sahipleniyor.

Saraca Paşa Camii Din görevlisi Mumun Ramadan

Cuma günleri şehrimizdeki iki Camimizde doluyor. Geçler Batıya gittiği için müslüman nüfuz azaldı. Onlarıda suçlamıyorum geçim derdine düşmüşler. Her biri çalışıp ailesini geçindirmenin peşinde. Gördüğünüz gibi Camimiz buna rağmen boş kalmıyor. giden gelen hep var. Burada aileden öteyiz birbirimize. Ben Hasköy’de doğdum. Köyüm de buraya yakın. Atadan dededen buralıyız. Köyüm’de de müslüman nüfuş ağırlıklı. Komşuluklarımız iyi. Dostluklarımız baki. Yolu Hasköy’e düşen kardeşlerimizi bekliyoruz. Gelsinler misafirimiz olsunlar. 625 yıllık Camimizi nasıl koruduğumuza tanıklık etsinler.

Yozlaşma çak fazla

Geçler maalesef bizim gibi düşünmüyorlar. Dünyayı görüyorlar, kültürleri, değerleri, yaşam tarzları günden güne değişiyor.

Eski Saraca Paşa Camii kapısı 625 yıldır açık

Yozlaşıyorlar maalesef. Buna dur demenin yollarını arıyoruz. Bu durum çok sıkıntılı, burada yaşamış olsalar bir şekilde örnek olarak onların özünü korumasına yardımcı olabiliriz. Ama burada değiller! Çok uzaktalar, adını özgütlük koydukları çok saçma bir yaşamın içinde çırpınıyorlar. Onlar çırpındıkça değerlerinden de uzaklaşıyorlar. Buralarda yeterince iş alanları yok. Hayat pahalılığı, işsizlik o gençleri topraklarından koparıyor. Sanırım bu Avrupa’da da böyle. Geçleri gelecekte büyük felaketler bekliyor. Maalesef Geçlerde bunun farkında değiller. Bulgaristan’ın Hasköy şehrinden selam ve saygılarımızı gönderiyoruz sesimizi duyan kardeşlerimize. Welt Heimat Gazetesine gerçekten çok teşekkür ediyoruz. Buralarda gelip gizi buldu sesimiz soluğumuz oldu. Başarılar dileriz Welt Heimat’aç