Aşı tedarikinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle aşı üreticileri ile bir araya gelen Başbakanı Angela Merkel, yaz sonuna kadar herkese aşı teklifi sunulmuş olacağının sözünü verdi.

Ümit Kalın

Almanya’da da yașanan koronavirüs așı sıkıntısı nedeniyle hükümet, eyaletler ve aşı üreticisi firmaların temsilcileri video konferansta masaya yatırdı. „Aşı Zirvesi“ olarak adlandırılan video konferansa Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları, ilgili federal bakanlar, aşı üreticisi firmaların temsilcileri ve AB Komisyonu’nun Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides ile Avrupa Birliği’nin iç pazardan sorumlu komiseri Thierry Breton katıldı.

Başbakan Angela Merkel, Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder ve Berlin Eyalet Başbakanı Michael Müller, konferanstan sonra düzenlenen basın toplantısında da zirvede ele alınan konuları değerlendirdi. Aşı üreticilerine teşekkür ederek sözlerine başlayan Merkel, aşı üreticilerinin vadettikleri süre içinde teslimatları yapıp yapamayacakları, Almanya dışındaki ülkelerde aşılama uygulamaları ve Almanya’da bundan sonra izlenecek yolla ilgili görüşmeler yapıldığını söyledi.

Merkel, „yaz sonuna kadar herkese aşı teklifi sunulmuş olacağına“ ilişkin vaadini yineleyerek „Üçüncü çeyreğin sonuna kadar her vatandaşa aşı teklif edebileceğimiz iddiası devam edebilecek“ dedi. Merkel, bu taahhüdün Johnson&Johnson ve Curevac’ın geliştirdikleri aşıların onay almaması durumunda da geçerli olduğunu söyledi.

Aşılama işlemlerinin daha iyi planlabilmesi için federal ve eyalet hükümetlerinin „Ulusal Aşılama Planı“ oluşturmak istediklerini kaydeden Merkel, böylece vatandaşlara güvence verileceğini dile getirdi.