Merakla beklenen yeni asgari ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Erdoğan, çalışanlara ödenecek en düşük maaşın 8 bin 500 TL olacağını söyledi.

Açıklamayı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanında Çalışma ve Sosyal Bakanı Vedat Bilgin ile işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol yer aldı.

İşçi kesimini temsil eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ise açıklama sırasında orada bulunmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklama sırasında yanında olmayan TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay daha önce yaptığı açıklamada, „Bizm resmi teklifimiz 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu masada olmayız“ ifadelerini kullanmıştı.

CHP’den tepki


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün 8 bin 500 TL olarak açıklanan yeni asgari ücreti değerlendirdi.

Öztrak, sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı:

„İbretlik ‚masada emekçi olmadan‘ asgari ücret belirleme fotoğrafı. Milletin sırtında küfe olup sarayın beslemeleriyle o küfeye doluşanlar, ‚küfe‘ edebiyatını bıraksın. Sebebi oldukları enflasyon tsunamisiyle belini kırdıkları emekçinin, sabit gelirlinin haline baksın.“

Patronlar memnun

Geçen sene asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırdıklarını hatırlatan Erdoğan, enflasyondaki yüksek artış nedeniyle temmuz ayında asgari ücreti 5 bin 500 liraya çıkardıklarını söyledi. Enflasyon yıl ortasında yüzde 30, yıl sonunda yüzde 20’lere indirmekte kararlı olduklarını söyleyen Erdoğan, beklenmedik bir tabloyla karşılaşılırsa yine ara zam yapmaktan kaçınmayacaklarını dile getirdi. Yüzde 70 oranında zam yaptıklarını belirten Erdoğan, asgari ücreti net 8 bin 500 liraya çıkardıklarını açıkladı.

Patronlar adına konuşan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Akkol, „Üç tane önceliğimiz vardı. İşçi tarafıyla bazı görüş ayrılıkları olabilir ama yarın başka konularda yine mutabakatlar sağlayacağız. Tüm taraflardan bu süreci sağduyu ile değerlendirmelerini istirham ediyorum; kutuplaşmak bizim bu ailemize yakışmaz“ dedi. Bakan Bilgin ise “Bu rakam bütün çalışanları refahtan pay alacakları yeni bir ücret skalasına ulaştıracaktır. Bu Türkiye’nin büyümesine, büyürken emekçilerini düşünen bir sosyal devlet anlayışına yakışan bir tutumdur“ diye konuştu.

Yoksulluk sınırı 25 bin lira

Türk-İş’in kasım ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan açlık sınırı 7 bin 786 TL olarak hesaplanmıştı. Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplamı olan yoksulluk sınırı 25 bin 364 TL’ye, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 10 bin 171 TL’ye yükselmişti.(Ankara/EVRENSEL)