Solingen’deki ırkçı saldırının 30. yıldönümünde Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, ülkede aşırı sağcı ve ırkçı şiddetin sürekli olduğunu vurgulayarak, aşırı sağcı yapıların zararsız gibi gösterilmesine karşı uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier

Steinmeier, Solingen’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, „Ülkemiz uzun süre sürekli tekrarlanan ancak dayanağı olmayan bir iddiaya inandı. Buna göre saldırganlar gözleri kararmış bireysel suçlulardı. Olayların arkasındaki yapılar ve faillerin ideolojisi uzun bir süre görmezden gelindi ve kısmen yok sayıldı. Burada aşırı sağcılık, ırkçılık ve insan düşmanlığından bahsediyorum“ dedi.

„Ülkemizde aşırı sağcı ve ırkçı şiddetin sürekliliği var“

Steinmeier, aşırı sağcıların ve ırkçıların saldırılarının „sözde farklı olanlara“ yönelik olduğunu belirtirken, bunu „terör“ olarak tanımladığını söyledi. „Bu sağcı terör Solingen’deki ölümlerden sorumludur“ diyen Steinmeier, bu sağcı terörün Solingen’den önce ve sonra da var olduğunu ifade ederek, „Ülkemizde aşırı sağcı ve ırkçı şiddetin sürekliliği var“ dedi.

Steinmeier, aşırı sağ ve ırkçılıkla mücadelede devletin uyanık olması gerektiği konusunda da uyarıda bulundu. „Her insan ülkemizde güven ve huzur içinde yaşayabilmeli ve devlet özellikle şiddet kurbanı olma riski fazla olanları korumalı. Devlet bunun için her şeyi ve daha fazlasını yapmalı“ ifadelerini kullanan Steinmeier, „Aşırı sağcı saldırıları önlemekle görevli emniyet mensuplarının sağcı sohbet gruplarında örgütlendiklerini duyduğumda hayretler içinde kalıyorum. Buna tahammül edemeyiz ve etmemeliyiz“ şeklinde konuştu.

Steinmeier, siyasetçilerin söylemleri konusunda da uyarıda bulundu ve „Politikacılar aşırı sağ kanadın gözüne girmek zorunda olduklarını düşününce ve söylenemeyen ile tüyler ürpertici olan arasındaki çizgiyi değiştirdiklerinde şiddeti körüklüyorlar“ dedi. Steinmeier, sözlerine şu şekilde devam etti: „İltica politikasıyla ilgili kutupla