Suriyeliler Yeni Vatandaşların Büyük Bir Yüzdesini Oluşturuyor

Almanya’da 2022 yılında Alman vatandaşlığına geçenlerin sayısı, 2002 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Federal İstatistik Dairesi’nin verilerine göre, yaklaşık 168 bin 500 kişi Alman vatandaşlığına geçti. Bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 28 artış anlamına geliyor.

Almanya’da Alman vatandaşlığına geçişlerdeki büyük artışta Suriyeliler önemli bir rol oynuyor. 2022 yılında Alman vatandaşlığına geçen Suriyeli sayısı bir önceki yıla göre önemli bir artış göstererek 48,300’e yükseldi. Bu rakam, yeni vatandaşların %29’unu oluşturuyor. Suriyeliler arasında vatandaşlığa geçenlerin üçte ikisi erkeklerden oluşurken, yaş ortalamaları 24.8 ve Almanya’ya gelmeden önce ortalama 6.4 yıl süreyle burada yaşadıkları belirlendi.

Suriyelilerin ardından en fazla vatandaşlık alan ikinci grup ise Türkler oldu. Türk vatandaşlığına geçenlerin sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 16 artarak 14 bin 200 oldu. Türk vatandaşlığına geçenlerin ortalama Almanya’da yaşama süresi ise 24,2 yıl olarak kaydedildi.

Rapora göre, Suriyeliler ve Türklerin yanı sıra en fazla vatandaşlık alan diğer gruplar arasında 3 bin 700 artışla Ukraynalılar, 2 bin 400 artışla Iraklılar ve 2 bin artışla Türkler yer aldı.

Alman vatandaşlığına geçebilmek için başvuranlarda bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar arasında yeterli derecede Almanca bilmek, kendi geçimini güvence altına alabilmek ve normal koşullarda en az sekiz yıl Almanya’da yaşamış olmak bulunuyor. Ancak eşler ve 18 yaşın altındaki çocuklar, vatandaşlık alırken en az sekiz yıl yaşama şartından muaf tutulabiliyor.

Geçen yıl toplamda 171 ülkeden insanın Alman vatandaşlığına geçtiği belirtilirken, 2022’nin Alman vatandaşlığına geçişler açısından önemli bir yıl olduğu vurgulandı.