İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın Refah operasyonunu durdurma kararına rağmen saldırılarına devam ediyor. İsrail ordusu, Refah ve Deyr el Balah kentlerini gece boyunca bombaladı. Bunun üzerine BM ve AB yetkilileri İsrail’i operasyonu durdurma ve sınır kapısını açma çağrısında bulundu. Ancak İsrail, kendi hukukunu referans alarak operasyonunu sürdürdüğünü savunuyor.

Yüksel Gül

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’in operasyonunu durdurması ve insani yardımların geçişine izin vermesi gerektiğini belirtti. Borrell ayrıca, BM yetkililerinin bölgeye gitmesine ve Adalet Divanı’na verilen kararla ilgili rapor sunulmasına çağrı yaptı.


„İsrail’in pervasız saldırıları ve ABD ile Avrupa’nın desteği altında sivillere yönelik sürdürdüğü operasyonlar, Welt Heimat Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Şevket Dalboya’ya göre büyük endişe oluşturuyor. Uluslararası yasaları ihlal ederek sivillere yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, milyonlarca insanın çığlıklarını duymazdan geliyor. Bu durum, Hamas ile mücadele yerine masum halka saldırmanın utanç verici olduğunu gösteriyor.“