Almanya’nın Rheinland-Pfalz Eyaleti’nde, Mosel bölgesine bağlı Kröv köyünde aşırı sağcılar tarafından düzenlenmek istenen bir konser, polis tarafından engellendi. Konseri organize edenler ve katılanlar hakkında soruşturma başlatıldı. Benzer bir etkinlik, daha önce Sylt Adası’nda büyük tepki çekmişti.

Eyalet İçişleri Bakanı Michael Ebling, yaptığı açıklamada, „Şu anda bildiğimiz kadarıyla, çoğu muhtemelen komşu eyalet Kuzey Ren-Vestfalya’dan gelen bazı kişiler, burada aşırı sağcı bir arka plana sahip ve aşırı sağcı müziklerin icra edileceği bir konser düzenlemeye çalıştı. Polisimiz bu etkinliği engelledi,“ dedi. Sosyal Demokrat Partili (SPD) İçişleri Bakanı, eyaletin kamu yayın kuruluşu SWR’ye verdiği demeçte, „Aşırı sağcıların Rheinland-Pfalz’da yeri yoktur,“ diye ekledi.

Polis, konserin düzenleneceği binaya baskın yaparak etkinliği başlamadan durdurdu. Bild gazetesi, baskında yaklaşık 70 polisin görev aldığını yazdı. Polisin yaptığı açıklamaya göre, konserde yasaklı müzik parçalarının çalınacağı ve anayasa karşıtı sloganların atılacağına dair ihbar alındı.

Baskın sırasında 20 civarında kişi kontrol edildi ve konser için kiralanan bina arandı. Binada bulunanların kimlikleri tespit edilerek serbest bırakıldılar. Ancak bazı katılımcılar hakkında, anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak, halkı kışkırtmak ve Narkotik Yasası’nı ihlal etmek gibi suçlamalarla cezai işlemler başlatıldı.

Sylt Adası’ndaki Irkçı Parti Büyük Tepki Çekmişti

Geçtiğimiz hafta, Almanya’nın kuzeyinde zenginlerin tercih ettiği turistik Sylt Adası’ndaki Kampen yerleşiminde çekilen bir video ülkede büyük tartışma yaratmıştı. Videoda, bir grup gencin ırkçı sloganlar atarak İtalyan DJ Gigi D’Agostino’nun „L’amour Toujours“ şarkısı eşliğinde dans ettiği görülüyordu. Gençlerin „Yabancılar dışarı“ ve „Almanya Almanlarındır“ şeklinde sloganlar attığı duyuluyor ve gruptaki bir kişinin, bir eliyle Nazi selamı verirken diğer eliyle dudaklarına Hitler bıyığı yaparak poz verdiği görülüyordu.

Bu olaylar, Almanya’da aşırı sağcı hareketlerin ve bu tür etkinliklerin toplumda yarattığı endişeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Yetkililer, bu tür faaliyetlere karşı sıkı tedbirler almaya devam edeceklerini belirtti.