Mısır, Katar, Belçika ve UNRWA, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kampını bombalamasını şiddetle kınadı.

SAVUNMASIZ İNSANLARA SALDIRI

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Refah’ta yerinden edilmiş savunmasız Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıya sert tepki gösterildi. Açıklamada, „Mısır Dışişleri Bakanlığı, İsrail güçlerinin Refah’ta yerinden edilmiş insanların çadırlarını kasıtlı olarak bombalamasını şiddetle kınıyor. Bu saldırı sonucunda yüzlerce savunmasız Filistinli öldü veya yaralandı. Bu durum, uluslararası insancıl hukukun yeni bir ihlalidir,“ ifadelerine yer verildi.

KATAR’DAN GELEN AÇIKLAMA

Katar Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, „Katar, Gazze Şeridi’ndeki Refah’ta yerinden edilmiş insanların barındığı bir kampı hedef alan İsrail bombardımanını en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Bombardımanın, devam eden arabuluculuk çabalarını zorlaştıracağı ve acil bir ateşkes için anlaşmaya varılmasını engelleyeceği endişesini taşımaktayız,“ dedi.

UNRWA’NIN GAZZE BENZETMESİ

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), Gazze’deki durumu „yeryüzündeki bir cehennem“ olarak nitelendirerek, „Refah’tan gelen ve sığınacak yer arayan ailelere yönelik yeni saldırılar dehşet verici. Öldürülenler arasında çocuk ve kadınların da bulunduğu kitlesel kayıplar bildiriliyor. Gazze, yeryüzünde bir cehennem. Dün geceden gelen görüntüler bunun bir başka kanıtıdır,“ dedi.

HEDEFİNDE SAVUNMASIZ SİVİLLER

UNRWA, İsrail’in bu saldırılarıyla savaş zamanında sivillerin korunmasına ilişkin 1949 tarihli 4. Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini vurguladı. Açıklamada, Gazze Şeridi’ni yaşanmaz hale getirme amacında olan İsrail’in, katliam ve yıkımın çapını sistematik olarak genişletme kapsamında savunmasız sivilleri hedef aldığı belirtildi.

BELÇİKA BAŞBAKANI DE CROO’DAN TEPKİ

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, İsrail’in Refah’taki ’sözde güvenli bölgeyi‘ bombaladığına dikkat çekerek, „Dün Refah’ın dışındaki sözde ‚güvenli bölge‘ İsrail tarafından bombalanarak onlarca kadın ve çocuğun ölümüne neden oldu. Barışı görüşmek üzere masaya oturmaya hazır ortaklara acilen ihtiyacımız var,“ dedi.

DERHAL DURDURUN ÇAĞRISI

İsrail’e, işgalci güç olarak uluslararası hukuka bağlı kalması ve Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) askeri operasyonları derhal durdurma yönündeki kararlarına uyması çağrısında bulunuldu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası etkin güçlere de Gazze Şeridi’ndeki savaşı derhal durdurma çağrısı yapıldı.

KORKUNÇ GÖRÜNTÜLER

İsrail’in katliam yaptığı Refah’tan korkunç görüntüler gelmeye devam ediyor. İsrail, UAD’nin saldırıları durdurması kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalamış ve en az 40 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Dr. Şevket Dalboy’dan İsrail’e Eleştiri: „Tarihi Bir Hata ve Katliamcı Kimlik“

Siyaset ve Sosyal Bilimci Dr. Şevket Dalboy, İsrail’in Refah kentindeki sivil yerleşim alanlarına yönelik gerçekleştirdiği saldırıları değerlendirerek, İsrail’in tarihi bir hata yaptığını vurguladı. Dalboy, bu tür saldırıların İsrail’in katliamcı kimliğini bir kez daha ön plana çıkaracağını belirtti.

Dalboy, İsrail’in sivillere yönelik insanlık dışı saldırılarının ülkeye ağır bir yük getireceğine dikkat çekti. Bağımsız bir Filistin’in kaçınılmaz olduğunu ifade eden Dalboy, Müslüman ve özellikle Arap devletlerini de eleştirerek, bu devletlerin korkak, sinsi, çıkarcı ve hain bir tutum sergilediklerini söyledi. Dalboy, bu devletlerin sessiz kalmalarının zalimin yanında olmak anlamına geldiğini belirtti.

Dr. Dalboy, çadırlara sığınmış çocuk, yaşlı, genç demeden sivil halkın üzerine bomba yağdırmanın bir savaş değil, ahlaksızlık olduğunu vurguladı. İsrail’in dünyayı felakete sürüklemek istediğini, ancak İsrailli duyarlı halkın da buna karşı direndiğini ve mücadele ettiğini ifade etti. Tüm dünya halklarının bu saldırılara sessiz kalmaması gerektiğini belirten Dalboy, İsrail halkıyla dayanışma içinde olmanın önemine değindi.

Bu açıklamalar, Dr. Dalboy’un, İsrail’in saldırgan politikalarının hem bölgesel hem de küresel düzeyde olumsuz sonuçlar doğuracağına dair güçlü bir uyarısıdır. Uluslararası toplumun bu durumu göz ardı etmemesi gerektiğini belirten Dalboy, barış ve adaletin sağlanması için birlikte hareket etmenin zorunluluğunu vurgulamaktadır.