Hava kirliliğinin etkileri yüzünden geçen yıl dünya genelinde yarım milyon bebek hayatını kaybetti!

Şevket Dalboy

Geçen yıl dünya genelinde küresel hava kirliliği nedeniyle yaklaşık yarım milyon bebek hayatını kaybetti. ABD merkezli Sağlık Etkileri Enstitüsü (HEI) ile Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Ensitüsü’nün (IHME) yaptığı ortak araştırmaya göre, Sahra Altı Afrika’nın en kötü durumdaki bölge olduğuna dikkat çekilen araştırmada, ölümlerin üçte ikisine yemek pişirilirken kullanılan yakıtlardan çıkan zehirli dumanların yol açtığı belirtildi.

Bebekler henüz bir aylık dönem içinde hayatlarını kaybediyorlar

Bebeklerin henüz bir aylık oldukları dönem içinde hayatını kaybettikleri bilgisinin yer aldığı araştırmada, Sahra Altı Afrika bölgesinde yaklaşık 236 bin, Hindistan’da da 116 binden fazla bebeğin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Anne karnındayken de etkileniyorlar

Araştırmanın ortaya koyduğu bir diğer sonuç da bebeklerin henüz doğmadan hava kirliliğinden etkilendikleri. Araştırmayı yapan uzmanlar, annelerin hamileliklerinde aşırı hava kirliliğine maruz kalması durumunda, bebeklerin erken ya da normal kilonun altında doğma riskinin arttığına dikkat çekti.

Güney Asya ve Sahra Altı Afika tehlike altında

Her iki durumun da komplikasyonlara yol açtığı kaydedilen araştırmaya göre, erken doğum ve bebeğin normal kilonun altında doğması güney Asya ve Sahra Altı Afika’da bebeklerin başlıca ölüm nedeni.

Küçük çocukların sağlığı, her toplumun geleceğini belirliyor ve elde edilen bu yeni bulgular, güney Asya ve Sahra Altı’nda doğan çocukların büyük bir risk altında olduklarına işaret ediyor.

En sık görülen ölüm nedenlerinden biri

Araştırmaya göre, bebeklik döneminin yanı sıra geçen yıl dünya genelinde toplam 6 milyon 700 bin çocuk hava kirliliğinin etkileri yüzünden  hayatını kaybetti. Hava kirliliği, dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada.

Ölümlerin tek nedeni kapitalist sistemin acımasızlığı!

Dünya genelinde açlık, yoksulluk, sömürü ve zulüm altında olan milyarlarca insan, çeşitli hastalıklarla koyun koyna yaşam mücadelesi veriyor. Bu mücadeleyi kaybedenler ise bebekler ve çocuklar!

Daha fazla kar için üretimde kuralsızlık çevre kirliliğine neden oluyor. Kapitalist devletler uluslararası anlaşmalara imza atmaktan kaçınıyor. Onlar için çevreyi ve beraberinde tüm canlıları korumak çokta önemli değil. Onlar için önemli olan daha fazla para kazanarak saltanatlarını sürdürmektir.

Bu gerçek tüm çıplaklığı ile ortada olmasına rağmen dünya halkları gerekli tepkiyi göstermiyor. Kapitalizmin insanı öldürme pahasına varlığını korumaya kararlı, fakat insanlar kendi ölümleri pahasına sessiz kalma yolunu seçiyor. Dahası sessiz kalmayanlara da engel olmaya çalışıyor.

Son olarak şunu söylemeliyiz ki: Kapitalizm bütün ölümlerden, açlık, yoksulluk, hastalıklar ve savaşlardan sorumludur.