Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İsrail’e silah satışını durdurma çağrısı yaparak, ABD ve diğer İsrail müttefiklerine bu konuda adım atmaları çağrısında bulundu.

Borrell, ABD Başkanı Joe Biden’ın geçen hafta yaptığı eleştirilere atıfta bulunarak, İsrail’in askeri faaliyetlerinin insan kayıplarını artırması durumunda silah tedarikine sınırlama getirilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, İsrail’in sivil ölümleri durdurma konusunda somut adımlar atmamasını eleştirdi ve Hollanda’daki bir mahkemenin İsrail’in uluslararası hukuku ihlal ettiği gerekçesiyle F-35 savaş uçaklarının parçalarının ihracatını bloke etmesine vurgu yaptı.

Borrell, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Refah’ın tahliye edilmesi çağrısını da eleştirerek, „Tahliye edileceklermiş. Nereye? Aya mı? Bu insanları nereye tahliye edecekler?“ şeklinde sert bir ifade kullandı. Gaza’da İsrail’in başlattığı operasyonlarda ölenlerin sayısı Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre 28 bin 340’ü aşarken, ölenlerin çoğunluğunun kadın ve çocuklardan oluştuğu belirtiliyor.