İsrail, Gazze’de bulunan ve yüz binlerce sivilin sığındığı Refah’a düzenlediği saldırılarda 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Yerel kaynaklar, saldırıların hava, kara ve denizden yapıldığını ve bombardımanın pazartesi sabahı başladığını belirtiyor.

Arşiv foto

Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde gerçekleşen saldırılarda, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği aktarılıyor. Filistin Özerk Yönetimi’nin resmi haber ajansı Wafa’ya göre, kent merkezinde bulunan sığınmacıların barındığı binalar ve camiler de bombardımanın hedefi oldu.

Yerel kaynaklar, İsrail ordusunun savaş uçakları yanı sıra topçu ateşi ve denizden savaş gemileri kullanarak saldırıları gerçekleştirdiğini ifade ediyor. Filistin Kızılayı da, Kızılay merkezine yakın çok sayıda sivil binanın vurulduğunu rapor etti.

Saldırılarda yaralananlar, sivil araçlarla Refah’taki Kuveyt Hastanesi’ne taşındı. Ancak hastanenin bombalara hedef olma riskine karşı bazı hastaların tahliye edildiği belirtiliyor.

İsrail ordusu, yaptığı açıklamada saldırıların Gazze’nin güneyindeki Şabura bölgesinde terörist hedeflere yönelik gerçekleştirildiğini savunarak, operasyonun tamamlandığını belirtti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise ordusuna, geçen hafta Refah’taki Hamas taburlarını yok etme ve sivil halkı tahliye etme üzerine kurulu birleşik bir plan hazırlama talimatı vermişti.

Mısır sınırına yakın Refah kentinde, Gazze’ye yönelik operasyonlardan kaçan yüz binlerce Filistinli zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. 7 Ekim’de başlayan çatışmada İsrail’in Gazze’yi bombalaması sonucunda şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti ve on binlerce kişi yaralandı. İsrail ise gerçekleştirdiği sivil katliamların hesabını vermiş değil.