İsrail Başbakanı Netanyahu, Refah’a yönelik askeri operasyonu genişleteceklerini açıkladı. Ancak bu genişleme sürecinde sivillerin güvenli geçiş imkanı sağlanacağı taahhüdünde bulundu. Netanyahu, ayrıntılı bir plan üzerinde çalıştıklarını belirtti, ancak Mısır sınırında sıkışan insanların nereye gidebileceği belirsizliğini koruyor.

Şevket Dalboy

Uluslararası toplum, Gazze’nin nüfusunun büyük bir kısmının yaşadığı Refah’a yönelik saldırının insanlık felaketi yaratabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Almanya Dışişleri Bakanı, İsrail’in Refah’a saldırmasının „insani bir felaket“ olacağını söyledi. Suudi Arabistan ise Refah’a yönelik saldırıların ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulunarak BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı. İngiltere Dışişleri Bakanı, olası bir saldırıdan derin endişe duyduğunu belirtirken, öncelikli olarak çatışmalara derhal ara verilmesi gerektiğini vurguladı.

Netanyahu’nun, Hamas’a karşı zafer elde etmek için Refah’taki taburları temizlemeye ihtiyaç olduğu savunmasına karşı dünya liderleri ve insani örgütler tepki gösterdi. Gazze Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonlarında şu ana kadar çoğunluğu kadın ve çocuk olan en az 28,176 kişi hayatını kaybetti, 67,784 kişi de yaralandı.