İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, hem Gülen yapılanması hem de PKK adına suç işlediği iddiası ve casusluk suçlamasıyla yargılanan papaz Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasına karar verdi.

Bu kararla birlikte Türkiye’de yargı bir varmış bir yokmuş masallarına konu olacak boyutlara geldi.  Önceleri devlet dairelerinde bir işin görülecekse, yada bir sıkıntın varsa, “Ankara’da dayın varsa hallolur“ derlerdi. Şimdiler de ABD’de yada AB’de dayın varsa ister Ajan ol, isterse onların dediği gibi terörist. Fark etmez. Önce suyu bulandırırlar, ardından da hiç bir şey olmamış gibi serbest bırakırlar.

Türkiye’de Aralık 2016’da tutuklanan ve 25 Temmuz’dan beri ev hapsinde tutulan ABD’li papaz Andrew Brunson, dördüncü kez hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Brunson’ı 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca Brunson’ın ev hapsinin ve hakkındaki yurt dışı yasağının da kaldırılmasına hükmedildi. Brunson’ın hapiste kaldığı süre göz önünde bulundurulduğunda bu karar, Brunson’ın serbest bırakılacağı anlamına geliyor.

İzmir 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcı, Brunson üzerindeki adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını ve sanığa 10 yıla kadar hapis cezası verilmesini istemişti.

Brunson bugünkü savunmasında, “Türkiye’yi seviyorum, masumum“ ifadesini kullandı.

Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, mahkemenin bu yönde karar vermesini beklediklerini söylemişti. Halavurt, müvekkili hakkında beraat kararı verilmesini de beklemediklerini belirtmişti.

Perşembe günü de ABD merkezli NBC haber kanalı, Türkiye ile ABD arasında Brunson’ın serbest bırakılmasına ilişkin „gizli bir anlaşmaya“ varıldığını öne sürmüştü.

Gülen yapılanması ve PKK ile suçlanıyordu

İzmir’deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi’nin papazı Andrew Craig Brunson, Ekim 2016’da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alınmış ve Aralık 2016’da tutuklanmıştı. Brunson’ın tutukluluğu 25 Temmuz tarihinde ev hapsine çevrilmişti. Ev hapsinde tutulan ve yurt dışına çıkış yasağı bulunan Brunson, elektronik kelepçe takıyordu.

Brunson hakkında hazırlanan iddianamede Gülen yapılanması ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla „terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek“ ve „casusluk yapmak“tan 35 yıla kadar hapis cezası isteniyordu.

ABD’li papazın tutuklanması, Türkiye-ABD ilişkilerinde gerilime neden olmuştu. ABD, Brunson’ın serbest bırakılmasını talep ediyordu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Brunson ile ilgili kararın siyasi olmadığını, kararın mahkeme tarafından verileceğini belirtiyordu.