Federal Almanya’da internette aşırı sağ ve nefret suçları ile mücadele yasası bugün yürürlüğe girdi. Yasa ile internette nefret suçu işleyenler ve tehditlerde bulunanların yargılanması teorikte mümkün olabilecek. Peki ya piratikte?

Şevket Dalboy

Federal Almanya’da geçen yaz hazırlanan internette aşırı sağ ve nefret suçları ile mücadele yasası nihayet yürürlüğe girdi. Yasanın yürülüğe girmesi ile değerlendirmelerde bulunan Adalet Bakanı Christine Lambrecht, artık internette nefret suçu işleyenler ve insanları tehdit edenler hakkında soruşturma açılabileceğini ve bu doğrultuda yargılama yapılabileceğinin altını çizdi.

Yargı insanlık dışı tahrik ile çok daha kararlı bir şekilde mücadele edebilecek.

Bakan, „Bugünden itibaren polis ve yargı insanlık dışı tahrik ile çok daha kararlı bir şekilde mücadele edebilecek. Caydırıcılığı ve soruşturma baskısını belirgin şekilde artırıyoruz“ dedi.

„Aşırı sağcılık, ırkçılık ve kadın düşmanlığı“

Sosyal Demokrat Partili olan Adalet Bakanı Lambrecht, koronavirüs pandemisi ile birlikte internette nefretin çok daha agresifleştiğini ve sıklıkla „aşırı sağcılık, ırkçılık ve kadın düşmanlığı“ şeklinde tezahür ettiğini söyledi. Bakan, „Politik veya bilimsel açıklamalarda bulunan, sosyal girişimleri olan insanların isimleri veya kökenleri nedeniyle saldırıya uğraması ya da susturulması demokratik toplumumuz için ciddi bir tehdit oluşturuyor“ ifadelerini kullandı.

Yasaya geçen yaz onay verilmişti

Federal Meclisi ve Eyalet Temsilciler Meclisi yasaya geçen yaz onay vermişti. Ancak Cumhurbaşkanı Frak Walter-Steinmer, cep telefonu verilerine erişimle ilgili yeni bir düzenlemenin meclisten geçmesini bekleyerek yasayı bu hafta imzalamıştı.

İki yıla kadar hapis cezası

Yasa ile kapsamı belirlenen suçları işleyenler hakkında iki yıla kadar hapis cezası istenebilecek. İnternet üzerinden ölüm veya tecavüz tehdidinde bulunanlar için ise üç yıl hapis istemiyle soruşturma açılabilecek. Ayrıca yasa kapsamında 2022 yılından itibaren sosyal medya platformları ölüm ve tecavüz tehdidi bulunduran içerikleri sadece silmekle yükümlü olmayacak aynı zamanda Federal Emniyet Dairesi’ne de bildirmeleri gerekecek. Bakan Lambrecht, „Bu tahrikçiler hakkında çok daha hızlı ve kararlı soruşturmalar yürütülmesini sağlayacak“ dedi…