Emperyalistlerin çıkardığı savaşlar nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kalanlar Türkiye’den Yunanistan’ın Sisam adasına geçmek üzere yola çıkarken büyük umutlar taşıyorlar. Ama olmadı birkez daha tekne battı.

Şevket Dalboy

Yunanistan’ın Sisam Adası açıklarında sığınmacıları taşıyan bir teknenin batması sonucu 6 yaşındaki bir çocuk boğularak öldü.

İki Yunan Sahil Güvenlik teknesinin 17 sığınmacıyı kurtardığını bildirdi. 7 kişinin ise yüzerek sahile çıkmayı başardıklarını kaydedildi. Aynı kaynak, Türkiye’nin Ege kıyılarından Sisam’a doğru yola çıkan teknenin Pazar günü battığını kaydetti.

Yunan adalarına geçen sığınmacı sayısı azaldı

Tüm olup biteni seyretmekle yetinen BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bu yıl Türkiye’den Ege Denizi’ndeki Yunan adalarına kaçak geçmeye çalışan insan sayısının önemli ölçüde azaldığını açıkladı. UNHCR’den yapılan açıklamada, bu yıl 1 Kasım 2020 tarihine kadar Türkiye’den Yunan adalarına geçen sığınmacıların sayısı 9 bin 247 olarak kaydedildi.

Geçen yılın aynı döneminde 52 bin 553 sığınmacı Türkiye’den Yunan adalarına geçmişti.

Yunan Sahil Güvenliği’nin saldırgan tutumu görmezden geliniyor!

Rakamlardaki güçlü düşüşte Yunan Sahil Güvenliği’nin Türkiye ile Yünanistan deniz sınırlarındaki denetlemeleri sıkılaştırmasının yanı sıra korona salgını ve Türkiye’de salgınla ilgili alınan kısıtlama kararlarının etkili olduğu belirtiliyor.