Türkiye’de 4 milyon Suriyeli yaşıyor, 2 milyon Iraklı, 4 milyon da başka uyruklu insanlar yaşıyor. Bu insanlar Türkiye’de ne yapıyorlar, nasıl geçiniyorlar, nerede kalıyorlar? Yaklaşık 1.5 milyon Gürcistan uyruklu insan Türkiye’de çalışıyor, insanların çalışma izni olmadığı halde rahatlıkla iş bulup çalışabiliyorlar hem de düşük maaşla… Afrika ülkesi insanları da aynı şekilde Türkiye’de iş bulup çalışıyorlar. Bu insanların hiç bir sosyal güvencesi yok yani sigortasız, yani kaçak! Peki Türkiye Cumhuriyeti devleti hiç bu insanları denetlemiyor mu, Türkiye’ye giren insanların çıkıp çıkmadığını günümüz bilgisayar çağında bilmiyorlar mı? 1.5 milyon Özbek var ve de bu insanlar çalışıyorlar ve bu insanların çoğu teninden ve yüz yapısından yabancı olduğu belli.

Tüm işyerlerinde yabancılar çalışıyor, sokaktaki insan dahi bunu görebiliyor. İşsizlik var diyorlar, Türklere işsizlik var Türkiye’deki yabancılara iş var. Çünkü Türkiye’deki yabancılar ucuz işgücü ile hizmet ediyorlar, bu da işverenin işine geliyor. Birincisi ucuz maliyet, ikincisi ise sigortasız, evet sigortaları da ödenmiyor çünkü “kaçaklar”…  Bu insanlar kazandıkları parayı ülkelerine götürüyor ya da gönderiyorlar, bunların bu paraları TL olarak mı yurt dışına çıkardığını sanıyorsunuz? Hayır, bu paralar yurt dışına Dolar ve Euro olarak çıkarılıyor. Bizim hükümet yetkililerimiz de vatandaşın yastık altındaki üç beş kuruşuna göz dikiyor.

Başka bir acı gerçekse Suriye uyruklu insanlar sığınmacı olduklarından dolayı devlet bu insanlara harcırah ve kalacak yer veriyor. Bu insanlar devletten kişi başına toplam 2250 TL para alıyorlar ve bu insanların bir çoğu iş bulup çalışıyor yani kaçak çalışıyorlar, devletten hem para alıyorlar hem de kaçak çalışıyorlar. İki yönlü devlete zarar veriyorlar. Bu kaçak insanlar nerede kalıyor? Evet bu insanlar normal vatandaş gibi ev bulup kiralıyorlar, kiraladıkları evin vergisi ödeniyor mu ya da ev sahibi bunu devlete beyan ediyor mu? Bu da muamma, burada devletin çok büyük zararı olduğu açık ve net. Türkiye’de 12 milyon emekli var, bunların ortalama aldıkları maaş 2000 TL olursa 24 milyar TL yapar, bu paraları çalışanlar ödemezse emekliye devlet nereden alıp ödeme yapacak? Sistematik bir şekilde çalışanlar öder, emekliler maaş alır, bu dünyanın her yerinde böyle. Peki ülkemizde yaklaşık 7 milyon kaçak insan çalışıyor ve sigortaları ödenmiyor. Peki çalışan insanların açığını hangi yolla devlet kapatıyor, neden denetim yapıp o kaçak çalışan insanları tespit edip ülkem insanına iş ortamı yaratılmıyor?

Dolar ve Euro birden %100 pirim yaptı, bunu fırsat bilen tefeciler her şeye zam yapmayı ihmal etmediler. Bu konuda devlet denetimi yok, çiftçinin ürettiği buğdayın aynı fiyatla satıldığı bu ülkede una %50 zam geldi. Çiftçinin ürettiği ürünlerin hiç birine zam yapılmazken; aracı da, satıcı da artı toptancı mükemmel zamlarla vatandaşın cebinde olan üç kuruşu da rahatlıkla boşalttı. Bu konuda da devlet sadece seyirci kalıyor.

Buradan yetkililere sesleniyorum, lütfen önlem alalım. Bu sene yaz tatilini Türkiye’de geçirdim. Mahalle pazarlarını gezdim ve inceledim, pazarlarda 35° altında satılması gereken et ve süt ürünleri soğuk sistem olmadan tezgahlarda satılıyor, vatandaş bu ürünleri maalesef alıyor (ucuz çünkü) birşey olmaz diyerek. Bu konuda da hiç bir denetim yok, tezgahlarda soğuk sistem olmadığı gibi üzerlerinde herhangi bir toza karşı koruma da yok…