Köln’de bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı camide gerçekleşen olayda, Afganistan’da 2021 yılında iktidarı ele geçiren Taliban’ın üst düzey bir yetkilisinin konferans verdiği ortaya çıktı. Taliban Hükümet Sözcüsü Zabihullah Mücahit, sosyal medyada paylaştığı videoda etkinlikten görüntülerle birlikte, ‚Gıda ve İlaç Dairesi Başkanı Dr. Abdulbari Ömer, Almanya’da Afganların katıldığı bir toplantıda konuşma yaparak sorularını yanıtladı‘ ifadeleriyle olayı duyurdu.

Ancak, olayın sosyal medyada yayılmasının ardından DİTİB camisinin yönetimi, konferansın düzenlendiği etkinlikle ilgili şok bir açıklama yaparak, organizatörlerin kendilerine bilgi vermediğini ve söz konusu etkinliğin tanımadıkları bir konuşmacının davet edildiği siyasi bir etkinliğe dönüştüğünü belirtti. Cami yönetimi, bu durumun salon kullanım sözleşmesine aykırı olduğunu vurgulayarak, söz konusu derneği DİTİB tesislerinden men etti.

Açıklamada, Afgan derneğinin DİTİB’in bir parçası olmadığı ve DİTİB camilerinde ibadetlerini gerçekleştiren Afgan Müslümanların dini ritüeller ve eğitim etkinlikleri için seminer odalarına ihtiyaç duyduğu belirtilirken, bu tür etkinliklerde siyasi tartışmaların olmayacağına ilişkin teminat verildiği hatırlatıldı. Ancak, Taliban yetkilisinin katılımıyla gerçekleşen etkinlik, bu taahhüde aykırı olduğu için cami yönetimini şoke etti.

Olayın basından öğrenildiğini belirten cami yönetimi, bu durum karşısında duydukları şaşkınlığı ifade ederek, kamuoyuna açıklama yapma gereği duydu. Afganistan’daki Taliban hükümetinin eski bir üyesinin etkinliğe katılmasının organizatörler tarafından duyurulmamış olması, skandalın boyutlarını daha da artırdı.“