Rusya, Kiev’e hava saldırısı düzenleyerek Ukrayna’nın çeşitli kentlerine saldırdı. Kiev’deki bir evde yangın çıktı ve Odessa’daki bir sanayi sitesine yapılan saldırıda bir kişi öldü.

Ukrayna’nın başkenti Kiev başta olmak üzere çeşitli bölgelere yapılan hava saldırıları, Rusya’nın savaşı devam ettirme tutumunu sürdürdüğünü gösteriyor. Kiev Sivil ve Askeri İdare Başkanı Serhiy Popko, „Kiev’e yönelik şiddetli, yoğun ve çeşitli hava saldırıları serisi devam ediyor“ şeklinde açıklama yaptı.

Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre, bugünkü saldırı Kiev’e Mayıs ayının başından beri gerçekleşen dokuzuncu saldırı oldu. Açıklamada, saldırıların Hazar Denizi Bölgesi’nden seyir füzeleriyle de gerçekleştirildiği belirtildi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko saldırıda düşen molozlar sonucunda bir işyerinde yangın çıktığını söyledi. Kliçko henüz kendilerine bir can kaybı haberi gelmediğini belirtti. Karadeniz liman kenti Odessa’da bir sanayi sitesine düzenlenen saldırıda ise bir kişi öldü, iki kişi de yaralandı. Ukrayna Ordusundan yapılan açıklamaya göre Vinnıtsya bölgesine seyir füzeleri atıldı, Hmelnitski’de de patlamalar olduğu haber alındı.

Saldırı Çin Temsilcisi Li Hui’nin Kiev Ziyareti Sırasında Gerçekleşti
Saldırılar, Çin’in Avrasya İle İlişkilerden Sorumlu Özel Temsilcisi Li Hui’nin Kiev’de bulunduğu sırada meydana geldi. İki günlük ziyaret için Kiev’e giden Li Hui, Ukrayna ile Rusya arasında bir barış görüşmelerinin başlamasını sağlamak için diplomatik temaslarda bulunuyor.

Li dün Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba ile bir araya gelmişti. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı görüşmeye ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamaya göre görüşmede Kuleba Li’ye „istikrarlı ve adil bir barışın yeniden tesisi için esasları detaylandırdı.“ „Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne riayet etmenin“ bir temel oluşturduğunu ifade eden Kuleba „toprakların kaybedilmesini ya da çatışmanın dondurulmasını içeren“ hiçbir öneri kabul etmeyeceklerini söyledi.

Li Ukrayna’dan sonra Polonya, Almanya, Fransa ve Rusya’yı da ziyaret edecek. Batılı ülkeler Çin’in Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk çabalarına kuşkuyla yaklaşıyor.