Alevi Kültür Merkezi, yeni Cemevi binasını yoğun bir katılımla açtı. Cemevi üyeleri ve dostları tarafından finanse edilen bina, Göppingen’deki tüm insanların hizmetine sunuldu.

Göppingen Alevi Kültür Merkezi Başkanı Feday Özerdoğan, açılış konuşmasında katılımcılardan gelen yoğun ilgi için mutluluğunu ifade etti. Ayrıca bu geceye destek olan sponsorlar, sunucular, konuşmacılar, sanatçılar ve katılımcılara teşekkürlerini iderek şöyle konuştu:

Alevi İnancını Geleceğe Taşımak İçin Katkı

Kurulduğumuz günden beri bir yer satın alma hayalimiz vardı. Şimdi bu hayalimize kavuşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Cemevimizin bu noktaya gelmesinde emeği, desteği, yardımı ve lokması olan tüm üye ve dostlarımıza teşekkür ediyorum. Aramızdan ayrılan üyelerimizi özlem ve saygıyla anıyorum, ruhları daim olsun. Sizlerin verdiği lokmalarla bu güzel Cemevi ortaya çıktı. Niyetleriniz kabul olsun.

Bundan sonra çocuklarımıza ve gençlerimize cemevimizi daha fazla desteklemeleri için yardımcı olmalıyız. Gelecekte cemevimizin yönetimini gençlerimize devrederek bizler de yardımcı olursak, burası daha da güzelleşecektir. Alevi inancını, alevi kültürünü sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik ve iyilik gibi güzel kavramları içinde taşıyarak geleceğe aktarmak için katkı sunmalıyız. Eğer hep birlikte başarılı olursak, hep birlikte kazanacağız ve tüm insanlık kazanacak. Bizim umudumuz ve mücadelemiz, insanların inançlarından, dillerinden, kültürlerinden ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmadığı bir yaşam içindir. 2. Başkan Hacer Başoğlu, Almanca konuşmasında katkısı olan herkese teşekkür ederek başladı ve uzun yıllardır yürüttüğü Göppingen Belediyesi ile ilgili çalışmalarını anlattı. urulduğu tarihten itibaren bir yer satın alma hayalimiz hep vardı. Bu hayalimize kavuşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Cemevimizin bu duruma gelmesinde katkısı, emeği, desteği, yardımı ve lokması olan tüm üye ve dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bedenen aramızdan ayrılan tüm üyelerimizi ise özlem ve saygıyla anıyorum, devirleri daim olsun.

Gençlerin Cemevi yönetimine katılımı büyüme için umut kaynağıdır

Gelecekte cemevimizin yönetimini gençlerimize verip bizler ise yardımcı olursak buralar dahada güzelleşecektir. Hepimiz sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik, iyilik gibi güzel kavramları içinde barındıran alevi inancını, alevi kültürünü geleceğe taşımak için katkı sunmalıyız. Eğer hep beraber bunu başarırsak yine hep beraber bizler kazanmış olacağız. Yani tüm insanlık kazanmış olacak.Tüm insanların inançlarından, dillerinden kültürlerinden ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmadığı bir yaşam umudumuz ve mücadelemiz hep olacaktır dedi.

Göppingen Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İşbirliği

Ardından söz alan 2. Başkan Hacer Başoğlu almanca yaptığı konuşmasına aynı şekilde katkısı olan herkese teşekkür ederek başladı. Ardından uzun yıllardan bu yana yaptığı Göppingen Belediyesi ile ilgili çalışmalarını anlattı. Başoğlu, Göppingen Belediyesi’ne ve Göppingen çevresindeki sivil toplum kuruluşlarının önemine vurgu yaparak uzun yıllardır birlikte çalışmaktan memnuniyetini dile getirdi. Göppingen şehrindeki diğer sivil toplum kuruluşlarıyla ortak etkinliklere katıldıklarını anlatan Başoğlu, Göppingen Cemevi olarak bu güzel çalışmalara devam etmenin gerekliliğini vurguladı. İhtiyaç duyan herkese dilini, inancını ve kültürünü sorgulamadan yardım etme çabalarının devam edeceğini belirtti.

Göppingen Cemevi’nin Önemi ve Birlik İçinde Yaşama İradesi

Almanya Alevi Birlikleri Baden-Württemberg bölgesi inanç kurulu başkanı Hüseyin Kazımoğlu ise konuşmasında Göppingen Cemevi’nin gerekliliğini ve önemini vurgulayarak emeği geçen herkese teşekkür etti. Alevi inancı için önemli bir yeri olan bu güzel cemevinin sahibi olmaktan dolayı tüm üyeleri kutladı. Göppingen Cemevi’ne orada yaşayan herkesin sahip çıkması ve birlikte yaşatması gerektiğini vurguladı. Ancak bu şekilde gelecek nesillere Alevi inancını aktarabileceklerini belirtti. Birlik ve beraberlik içinde yaşandığı takdirde umutlarının daha da arttığını ifade etti.

Göppingen Cemevi’ne Destek ve Alevi Örgütlenmesinde Kadınların Rolü

Göppingen Belediye Başkanı Alex Maier, Göppingen Alevi Kültür Merkezi’nde olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Daha önce yapılan projelerde Göppingen Alevi Kültür Merkezi’nin önemine ve gerekliliğine vurgu yaparak, ortak çalışmanın önemine değindi.

Göppingen Belediyesi olarak her zaman Göppingen Alevi Kültür Merkezi’nin yanında olacaklarını belirtti. Almanya Alevi Kadınlar Birliği Baden-Württemberg Bölge Başkanı Ruhiye Akbaba, kadınlara verdikleri destek için teşekkür ederek, alevi örgütlenmesinde kadının önemini vurguladı. Kadınların bu desteği sürdürmeleri gerektiğini belirtti. Almanya Alevi Birlikleri Baden-Württemberg Bölge Başkanı Sedat Bican, Alevilik inancında insana verilen değeri vurguladı. İnsana verilen değer sayesinde böyle bir binaya sahip olduk ve bu binayı insanların hizmetine sunduk. Göppingen Alevi Kültür Merkezi üyelerine, yönetim kuruluna ve katkısı olan herkese teşekkür etti. Göppingen çevresinde yaşayan tüm insanların birlikte ve barış içinde yaşamak için buraya gelmeleri gerektiğini ifade etti. Umudum ve dileğim Göppingen cemevi büyüyerek yoluna devam etmesi.

Göppingen Alevi Merkezi’nin Yeni Binasının Açılışı ve Kazanımları

Baden-Würtemberg eyalet Parlamento milletvekili Ayla Çataltepe (GRÜNE) tören vesilesiyle yaptığı selamlama konuşmasında “Göppingen’deki Alevi toplumu hümanizm, barış, demokrasi ve insan haklarından yanadır” dedi. 1994 yılında kurulan Göppingen Alevi Merkezi, Göppingen’deki Ulmer Straße’de bulunan yeni ve daha büyük binayı kendi maddi kaynaklarıyla satın aldı ve yeniledi. Yenileme çalışmalarının tamamlanması Korona pandemisi dönemine denk geldiği için resmi açılış ancak şimdi yapılabildi. Göppingen Cemevinin faaliyetlerinin merkezinde insan, eğitim ve hoşgörünün yer aldığını söyledi. Göppingen Alevi kültür Merkezi ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyetini ve her zaman yanlarında olacağını belirtti AABK eşit başkanı Hüseyin Mat konuşmasına Göppingen deki canaları selamlayarak başladı. Kurulduğu tarihten itibaren, kurucu üyeler başta olmak üzere başkanlara, yönetim kurullarına, kollarda görev alan tüm canlarımıza karşılık beklemeden emek, katkı, ve verdiğiniz mücadeleden dolayı kutladıktan sonra, Almanya da alevilerin kazanımlarından söz etti. Bu kazanımların en önemlisi ise almanya hükümeti ile tüzel kişilik anlaşmasının imzalanmış olması yani hak eşitliği anlaşması olduğunu belirtti. Almanya da kamu tüzel kişiliği almak için kalan tüm eyaletlerde çalışmalara devem edildiğini belirtti. Hep beraber verilen bunca emek ve mücadelenin amacı ise insanların inancından, dilinden, ırkından dolayı ötekileştirilmediği, hak, hukuk, adalet ve barışın hakim olduğu savaşsız bir dünyada beraber yaşamaktır. Sunuculuğunu Dilara Uçar ve Gökmen Yaşam yaptığı gecede sırasıyla sanatçılar Eren Boyraz, Solin, Kenan Batman, Erhan Şahin, Veysel Aydın sahne alarak müzik dinletisi sundular. Büyük ilgi çeken Veysel Aydın ın çalıştırdığı Göppingen akm korosu dinleyicilerin alkışları arasında eserler seslendirdi. Grup Reyna tarafından seslendirilen halaylarla ve oyun havalarıyla gece sona erdi.