Almanya’da bugün, „Reichsbürger“ (İmparatorluk Vatandaşları) yapılanmasına bağlı olduğu iddia edilen „Birleşik Vatanseverler“ adlı grubun beş üyesi, Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde iki ciddi suçlama ile yargılanmaya başlıyor. darbe girişimi ve Sağlık Bakanı’nı kaçırmaya teşebbüs. Bu grup, aşırı sağcı ve anarşist bir yapılanma olarak tanımlanmaktadır. Davanın amacı ve hedefleri hakkında daha fazla bilgiye sahip değilim.

Bugün Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi’nde, kendilerini „Reichsbürger“ (İmparatorluk Vatandaşları) olarak tanımlayan ırkçı anarişt yapılanmaya bağlı „Birleşik Vatanseverler“ adlı grubunun üyesi olduğu iddia edilen beş kişinin yargılanmasına başlanıyor.

Nasıl bir darbe örgütleniyor?

Sanıklar, Alman hükümetini devirmeyi planladıkları iddiasıyla suçlanmaktadır. Federal Savcılığa göre, dört erkek ve 75 yaşındaki bir kadının elebaşı olduğu iddia edilen grup, Ocak 2022’de bir araya gelerek bu amaca yönelik güçlerini birleştirmişlerdir. Grup, kendilerine „Birleşik Vatanseverler“ adını vermiştir ve terör örgütü kurmak ve üyesi olmakla suçlanmaktadır.

Sağlık Bakan’ı neden hedefteydi?

Elektrik kesintisi yaparak ve Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ı kaçırarak iç savaş benzeri koşulları tetiklemek istedikleri öne sürülüyor. Hedefleri ise Almanya’da parlamenter demokrasinin sona ermesi. Yönetimi ele geçirdikten sonra sanıklar, devlet idaresindeki bazı makamları bizzat üstlenmeyi de planlıyordu.  Federal Savcılık bu nedenle sanıkları „Federal Cumhuriyet’e karşı haince bir girişim tertiplemekle“ suçluyor.

Grubun planları ne kadar somuttu?

Soruşturma makamları, genellikle internet mesajlaşma hizmeti Telegram’daki bir sohbet grubunda bilgi alışverişinde bulunan ve farklı yerlerde birkaç kez bir araya gelen grup üyelerinin „somut hazırlıklarından“ bahsediyor. Özellikle kadın sanığın, darbe planının hızlı bir şekilde uygulanması konusunda ısrarcı olduğu, bu amaçla defalarca belirli tarihler zikrettiği kaydediliyor.

Sanıklardan biri, ülke çapında elektrik tedarikini sabote etmek için planlar yapmış. Bir diğeri ise „gerekirse korumalarını da öldürmek suretiyle“ Federal Sağlık Bakanı’nı kaçırmayı planlamış. Grup, bu amaçla Kalaşnikof ve çeşitli tabancaların yanı sıra mühimmat da temin etmiş. Yine hedefleri doğrultusunda eski Yugoslavya ülkelerinden tonlarca patlayıcı ithal etmeyi de planlamışlar.

Sanıklar Reichsbürger yapılanmasıyla bağlantılı mı?

Almanya’da başlayan davada, „Birleşik Vatanseverler“ adlı grup üyeleri, Reichsbürger yapılanmasıyla ilişkilendiriliyor. 75 yaşındaki eski bir Protestan papaz ve öğretmen olan kadın, grubun ideolojik lideri olarak kabul ediliyor. Kadının, Reichsbürger adlı aşırı sağcı yapılanmaya ait internet bloglarında düzenli olarak yazılar yazdığı ortaya çıktı. Bu yazılarda, absürt teorilerle Alman İmparatorluğu’nun hala var olduğu iddia ediliyor ve Almanya’nın mevcut devlet organlarının yasadışı olduğu ileri sürülüyor. Grubun, 23 bin takipçisi bulunan radikal bir yapı olduğu belirtiliyor. Yargılanan sanıklar, darbe ve Sağlık Bakanı’nın kaçırma girişimi gibi ciddi suçlamalarla karşı karşıya.

Reichsbürger bloglarında, sanık kadın tarafından Vladimir Putin, Donald Trump veya „İttifak Devletlerine“ hitaben yazılmış açık mektuplar da bulunuyor. Yer yer antisemit düşüncelerin de dile getirildiği bu mektuplar, eski Alman İmparatoru’na atıfla „İmparator Wilhelm’in Torunları“ şeklinde imzalanmış.

Federal Savcılık, kadının ve suç ortaklarının basit birer huysuz sahtekârdan daha fazlası olduklarından emin: Zira 1871 Anayasası’na dayanan Alman İmparatorluğu’nun varlığını sürdürdüğü tezinden yola çıkarak, Federal Almanya Cumhuriyeti’nin demokratik düzeninin hiçbir geçerliliği olmadığına inanıyorlar. Sanıklar, bunun yerine otoriter bir hükümet sistemini savunuyor.

Grup neden sağlık bakanını hedef aldı?

Almanya’da yargılanan „Birleşik Vatanseverler“ adlı grup üyeleri, Reichsbürger yapılanmasıyla ilişkilendiriliyor ve Sağlık Bakanını hedef alan bir darbe planıyla suçlanıyor. Grubun hedefi olarak Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’ı seçmelerinin nedeni, onun pandemi döneminde hükümetin aldığı önlemlere karşı çıkan „yanal düşünürler“ (Querdenker) ve Reichsbürger yapılanması arasında bir düşman olarak görülmesidir. Lauterbach, tıp profesörü olarak pandemi uzmanı olarak aktif bir rol oynamış ve temas kısıtlamaları gibi sıkı önlemlerin uygulanmasını savunmuştur. Bu durum, bakanlık görevine gelmesinden sonra da devam etmiştir.

Bu nedenle Lauterbach, Almanya’da Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hükümetin aldığı önlemlere karşı çıkan aşırı çevrelerin nefretini de üzerine çekti. Hâlâ tehditler almaya devam eden Federal Sağlık Bakanı, bugün 24 saat özel koruma altında.

Grup nasıl yakalandı?

Zanlıların tutuklanmasında, gerçek kimliğini gizleyerek Reichsbürger çevrelerine sızan ve uzun süre aralarında kalarak delil toplayan sivil bir emniyet mensubunun verdiği bilgilerin etkili olduğu söyleniyor. Nisan 2022’de dört erkek sanık, aynı yılın 13 Ekim’inde de grubun lideri olan kadın sanık tutuklandı. Beşi de tutuklu yargılanıyor. Mahkeme tarafından suçlu bulunmaları durumunda muhtemelen birkaç yıl hapis cezasına çarptırılacaklar.