Gazze’de yardım dağıtılan bir noktada en az 70 Filistinli’nin öldüğü bildirildi. Bölgedeki Sağlık Bakanlığı, savaşın başından bu yana İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısının 30 bini aştığını duyurdu.

Bir görgü tanığı, yardım kamyonlarının civardaki tanklara yakın durduğunu ve dağıtılan yardım malzemelerinden almak isteyen kalabalığın kamyonlara hücum ettiği sırada İsrail askerlerinin kitleye ateş açtığını anlattı. İsrail ordusunun ilk açıklamasında, insani yardım malzemesi taşıyan kamyonların Gazze Şeridi’nin kuzeyine girişi sırasında „Gazzelilerin kamyonları kuşatarak yardım malzemelerini yağmaladığı“ iddia ederek kaltiamına kılıf aradı. Açıklamada, olay esnasında onlarca Gazzelinin itilme ve ezilme sonucu yaralandığı belirtilerek olayın incelendiği vurgulandı. İsrail Hükümet Sözcüsü Avi Hyman, olayı bir „trajedi“ olarak nitelendirirken, kalabalığın kamyonlara hücum etmesinin ardından panik yaşayan Gazzeli sivil kamyon şoförlerinin araçlarıyla kalabalığın içine dalması sonucu onlarca kişinin hayatını kaybettiğini öngördüğünü söyledi.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, savaşın başlamasından bu yana öldürülen Filistinli sayısının 30,035’e yükseldiğini, yaralı sayısının da 70,457 olduğunu açıkladı. Veriler, Hamas militanları ve siviller arasında ayrım yapmayan Bakanlık tarafından sağlanmıştı ve daha önce BM ve diğer gözlemciler tarafından güvenilir olarak kabul edilmişti. İsrail ise herhangi bir kanıt sunmadan, şimdiye kadar 10 bin militanın öldürüldüğünü iddia etti.

Gazze’de devam eden askeri operasyonlar, bölgede büyük bir yıkıma neden oldu. Sınırlı insani yardımın ulaştırılabildiği ve izole bir durumda olan bölgede ağır bir insani kriz yaşanıyor. BM, Gazze’deki nüfusun yüzde 80’inin yerinden edildiğini, dörtte birinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve uluslararası kamuoyunun, özellikle Mısır sınırındaki Refah’a düzenlenen saldırılara tepki gösterdiğini belirtiyor.