Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli depremin ardından başta Türkiye olmak üzere geniş bir kampanya başlatıldı. Almanya’nın ekonomik olarakta lokomotif bölgesi olan Baden Württemberg’te bu yardım seferberliğine katıldı. Dünyanın en büyük iç depremi olarak kabul edilen felaket yıkıcılığıylada yüzyıla damgasını vurdu.


Seferberlik kapsamında Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak ve ekibi gecesini gündüzüne katarak toplanılan ve toplanacak yardımları koordine etmek için olağanüsti bir çaba sarfediyor. Sadece Almanya’da değil, dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımızın dayanışmasına atıfta bulunarak, bu güçlü dayanışma için vatandaşlarımıza teşekkür ettiğini söyledi.

“Acil mesai” düzenine geçildi.


Bölgede görev yapan basın mensupları ile bir araya gelen Başkonsolos Makbule Koçak’a Muavin Konsolos Saliha Atalar’da eşlik etti. Başkonsolos Koçak Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği ve Almanya’daki 13 Başkonsolosluğun “acil mesai” düzenine geçerek 7 gün 24 saat Türkiye’ye yardım gönderilmesi amacıyla sivil toplum örgütleriyle koordineli bir şekilde çalıştıklarını, bu geleneğin pandemiyle başladığının altını çizdi.

Bağışlar hakkında önemli açıklama: Bağışlarınızı AFAD ve KIZILAY’a yapın

Nakdi yardımlara ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Başkonsolos Koçak “Zamanla yarışıyoruz ve nakdi yardımlar, Türkiye’de ihtiyaç duyulan malzemelerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlıyor. Parasal yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Almanya’da da hesapları açılmış olan AFAD ve Kızılay gibi kuruluşlarımızın yardım hesaplarını kullanmalarını rica ediyoruz” dedi.


“Yardımları gönderirken sosyal medya hesaplarımızdan güncel duyuruları dikkate almanızı rica ediyoruz. ”


Almanya’daki insanımızın depremzedelere yönelik yardımlarının “çok değerli” olduğunu bildiren Koçak “Yardımları gönderirken sosyal medya hesaplarımızdan yaptığımız güncel duyuruları dikkate almalarını rica ediyoruz.

En acil ihtiyaçlara öncelik verilmesi önemli.

En acil ihtiyaçlara öncelik verilmesi önemli. Ayrıca gönderilen eşyaların mutlaka yeni olması gerekiyor. Arama ve kurtarma çalışmalarında her saniye büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Ülke tarihinde görülmemiş büyüklükte bir deprem


Ülke tarihinde görülmemiş büyüklükte bir depremin yaralarını sarmak için yurtdışında gösterilen dayanışmada Türk vatandaşlarının yanı sıra Alman dostlarında önemli rolü olduğuna dikkat çeken Koçak’ın aktardıklarından satırbaşları şöyle:

”Alman makamlarla temastayız”


“İlaç, medikal ekip, arama ve kurtarma çalışmalarında uzmanlardan oluşan ekipler konusundaki yardımlarla ilgili Alman makamlarla temastayız. Aynı zamanda bir Alman dünya otomotiv devi de bölgede hastane kurulması için 1 milyon Avro bağışta bulunacağını bildirdi.

”Kışlık çadır, Isıtıcı, Jeneratör, Battaniye gönderin”


Diğer taraftan elbette aynı yardımlara da ihtiyaç var. Sosyal medya hesaplarımızdan ihtiyaçlarla ilgili son durumu sürekli güncelleyerek vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Şu anda kışlık çadır, jeneratör, battaniye ve ısıtıcıya ihtiyaç var.

Afet bölgesinin yeniden yapılanması için…

Öte yandan afet bölgesinin yeniden yapılanması için Türk ve Alman kişi ve kuruluşlarla da irtibat halindeyiz. Bize ulaşan aynı yardımlar Stuttgart Havalimanı’ndaki bir hangarda toplanıyor. Daha sonra Türkiye’ye gönderiyoruz. Edirne, İstanbul ve Ankara’da toplanan yardımlar afet bölgesine aktarılıyor. Görev bölgemizdeki STK’lar ve aynı yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız belirli toplama merkezleri oluşturdular. İşte bu toplama merkezlerinin yerlerinide Başkonsolosluğumuzun sosyal medya hesaplarından paylaşıyoruz. Görev bölgemizdeki Alman dostlarımıza da ülkemizle gösterdikleri dayanışma için bir kez de buradan teşekkür etmek istiyorum.”


Yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsılan Türkiye’de afet Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açtı.

Can kaybı 29.605’e yükseldi.


Bölgedeki 500 yıllık sismik sessizliği bozan depremin ardından arama kurtarma çalışmalarının 7. gününde 10 ilde toplam can kaybı 29.605’e yükseldi. Yaralı sayısı 80 bin 52, yıkılan bina sayısı ise 6 bin 444 olarak açıklandı. Enkaz altında kalanların sayısına ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı.

300 kilometrekare alan içinde 8 metre kayma var…

Yardımlaşma ve dayanışmanın önemi birkez daha öne çıktı

  • Halkımızın arasındaki ilişkileri kopmaz duygularla pekiştirir.
  • Topluma aitlik duygusu gelişir.
  • Toplumun parçası olma duygusu gelişir.
  • İnsanlara yardım eden insanlar da başka insanların yardım etmesi için onlara ilham verir.
  • İnsanlar hep birlikte daha mutlu olur.
  • İnsanlar daha fazla insanlara güvenebileceklerini anlarlar.
  • İnsanlar yalnız olmadıklarını, etraflarında onlara destek olan insanlar olduklarını görürler.
  • Acısını acısı, sevincini sevinci olarak görürler.
  • Dayanışma ve yardımlaşma, birlik ve beraberlik ruhunu güçlü tutan toplumlar, felaketlerin boyutu ne olursa olsun, bu ağır yürkün altından kalkmasını bilirler. Birbirlerinin feryadını duyarlar.
  • Dayanışma sayesinde insanlar daha çabuk ve daha çok iş yapabilir. Atalarımız bu konuda “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” diyerek, birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemini vurgulamışlardır.