Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nde yaşanan kritik durum, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından „ölüm bölgesi“ olarak tanımlandı. DSÖ ekibi tarafından Cumartesi günü yapılan ziyarette, hastanenin yoğun saldırılar altında olduğu ve binanın girişinin adeta kitlesel mezar haline geldiği ifade edildi.

Şevket Dalboy

DSÖ temsilcileri, hastanede bulunan 25 sağlık çalışanı ve 291 hasta için acil tahliye planları üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Şu an itibarıyla hastanede bulunan 31 prematüre bebeğin, sağlık personeli eşliğinde Mısır’a tahliye edildiği bildirildi.

Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre, İsrail’in saldırıları sonucunda 12 bin 300 Filistinli, bunun 5 bini çocuk, hayatını kaybetti.

BM Filistinli Mülteciler Yardım Örgütü (UNRWA) Direktörü Philippe Lazzarini, İsrail’in iki okulu bombaladığını ve bu okullardan birine 4 bini aşkın sivilin sığındığını belirtti. Lazzarini, „Bir okula 24 saatten kısa sürede ikinci kez saldırı düzenleniyor. Artık yeter, bu dehşetin durması gerekiyor“ diyerek ateşkes çağrısında bulundu.

Rehinelerin Serbest Bırakılması İçin Görüşmeler Devam Ediyor

Radikal İslamcı Hamas’ın Gazze’ye düzenlediği saldırının ardından, İsrail ile Hamas arasında rehinelerin serbest bırakılması için dolaylı görüşmelerin devam ettiği açıklandı. Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman es-Sani, görüşmelerde „çok az“ pürüz kaldığını söyledi. Ancak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve ABD’li yetkililer, henüz bir anlaşma olmadığını belirttiler.

Ayrıca, Washington Post’ta yer alan haberde, ABD, İsrail ve Hamas’ın beş günlük geçici ateşkes karşılığında Gazze Şeridi’nde tutulan rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardıkları iddia edildi. Ancak bu iddia resmi olarak doğrulanmadı.

Uluslararası Çağrılar ve ABD’nin Tutumu

Filistin Özerk Yönetimi lideri Mahmud Abbas, ABD Başkanı Joe Biden’a ateşkes çağrısı yaparken, Biden yönetimi henüz ateşkese destek vermediğini açıkladı. Savaşın etkisiyle Gazze’nin nüfusunun üçte ikisinin yerinden edildiği belirtiliyor.

Gazze’deki gelişmelerle ilgili uluslararası endişeler artarken, bölgedeki çatışmanın sona erdirilmesi için yapılan çağrılar sürüyor. Ancak taraflar arasında henüz resmi bir ateşkes ilanı yapılmış değil.