Almanya’da, Federal İçişleri Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen İslam Konferansı bugün başladı.

Konferansın ana gündem maddeleri arasında antisemitizm ve Müslüman düşmanlığıyla mücadele bulunuyor. Almanya’da faaliyet gösteren Müslüman derneklerinin çatı kuruluşları, hükümet temsilcileri, Yahudi kuruluşları, kilise temsilcileri, sivil toplum örgütleri, bilim ve siyaset dünyasından isimlerin katılım gösterdiği belirtiliyor.

Konferansın ev sahibi Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, konuşmasında AB ve ABD tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarına vurgu yaparak, Almanya’daki artan Yahudi düşmanlığı motifli eylemlere ve bazı Müslüman kuruluşların tepkisizliğine dikkat çekecek. Faeser aynı zamanda Müslüman örgütleri antisemitizme karşı daha şeffaf bir tavır sergilemeye çağırdı.

Faeser, Müslüman kuruluşlara „şeffaflık“ çağrısı yaparken, aynı zamanda Müslümanlara yönelik genel şüpheye karşı uyarıda bulundu. İslam’a karşı olmadıklarını, ancak İslamcılara karşı sert önlemler alındığını belirten Faeser, bu ayrımın son derece önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, Almanya’daki Müslümanların çoğunun demokratik bir toplumda kök saldığını ve İslamcı terörden sorumlu tutulmamaları gerektiğini ifade etti.

Alman İslam Konferansı, 2006 yılından bu yana düzenleniyor ve ülkede yaşayan Müslümanlar ile devlet arasında merkezi bir diyalog platformu oluşturmayı amaçlıyor.