Dünya’nın bir çok ülkesinde gece yarısı ev basmak adeta gelenekselleşmiş bir durum. Çokta çiddi olmayan durumlarda dahi, sabaha karşı evler basılır, çoluk çocuk tedirgin edilir ve komşular evi basılan aileye karşı önyargı oluşturur.

Şevket Dalboy

Düsseldorf İdare Mahkemesi sınır dışı edilecek kişilerin bulundukları evlerden gece yarısı alınamayacaklarına hükmetti. Mahkeme saat 21.00 ile 06.00 arasında insanların istirahat ettiklerine vurgu yaparak bu algının yanlışlığına dikkat çekti. İnsanları pijamalarıyla uçağa bindirme mantığını yanlış buldu.

İstisnalar dışında saat 21.00 ile 06.00 arasında polis baskın yapamaz.

Gece olarak kabul edilen saat 21.00 ile 06.00 arasında polisin, istisnalar dışında sınır dışı işlemi için evlere baskın düzenlenemeyeceğini, bu işlemin sadece gündüz vaktinde yapılabileceğini vurgulayan mahkeme heyeti, söz konusu zaman aralığında insanların istirahat ettiklerine dikkat çekti. 

Saat 04.30’da bir eve baskın düzenlenmişti

Mahkeme söz konusu kararı, Duisburg Göçmen Bürosu’nun talimatı doğrultusunda polisin sınır dışı işlemi için saat 04.30’da bir eve baskın düzenlemesi üzerine aldı. Mahkeme kararında, baskının düzenlendiği saatin “uyku vakti” olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Mahkeme ayrıca sınır dışı edilecek kişilerin evlerine baskın düzenlenmesinin “sınır dışı edilmemek için polise karşı koyma” gibi ciddi nedenlerin olması gerektiğine işaret etti. Davaya konu olan olayda ise böyle bir durumun söz konusu olmadığına işaret edildi.

Temyiz başvurusu hakkı yok sayılamaz.

Mahkeme heyeti, Göçmen Dairesi’nin sınır dışı işlemini düzenlerken bu hususları dikkate alması gerektiğine vurgu yaptı

Duisburg Göçmen Dairesinin karara karşı temyiz başvurusunda bulunmak hakkı var.